Управителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) избра Кристалина Георгиева за изпълнителен директор на МВФ и председател на Изпълнителния съвет за петгодишен мандат, започващ на 1 октомври 2019 г. Георгиева, която наследи Кристин Лагард, е първият човек от нововъзникваща пазарна икономика, който ще ръководи МВФ от създаването му през 1944 г., съобщава МВФ.
Изборът на Георгиева от 24-членния Изпълнителен съвет, представляващ 189-те държави-членки на МВФ, завършва процеса на подбор, иницииран от Изпълнителния съвет на 26 юли 2019 г. След интервюта с Георгиева изпълнителните директори я избраха за длъжността, в сила от 1 октомври.
Управляващият директор е дефакто началникът на оперативния персонал на МВФ и председател на Изпълнителния съвет. Управляващият директор се подпомага от четирима заместник-управляващи директори в дейността на фонда, който има около 2700 служители.
Георгиева, гражданка на България, е главен изпълнителен директор на Световната банка от януари 2017 г. От 1 февруари 2019 г. до 8 април 2019 г. тя е временно изпълняваща длъжността председател на Световната банка. От 2010 г. тя беше член на Европейската комисия, като беше комисар по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и кризисните ситуации, след това - вицепрезидент по бюджета и човешките ресурси. Георгиева има докторска степен по икономически науки и магистърска степен по политическа икономия и социология от Университета за национално и световно стопанство в България, където също така преподава от 1977 до 1991 г.
„За мен е голяма чест, че бях избрана за изпълнителен директор на МВФ и съм благодарна за доверието, което глобалните членове на Фонда и Изпълнителният съвет ми оказаха. Искам да отдам дължимото на предшественика си Кристин Лагард, велик лидер и скъп приятел, чиято визия и неуморен труд допринесоха толкова много за непрекъснатия успех на фонда", заяви Георгиева в първия си коментар след избора си. „МВФ е уникална институция с велика история и персонал от световна класа. Идвам като твърдо вярваща в нейния мандат да съдейства за осигуряване на стабилността на световната икономическа и финансова система чрез международно сътрудничество. Всъщност според мен ролята на фонда никога не е била по-важна", казва още Георгиева.
„Огромна е отговорността да бъдеш начело на МВФ в момент, когато световният икономически растеж продължава да разочарова, напрежението в търговията продължава, а дълговете са на исторически високи нива. Както отбелязах в изявлението си пред Изпълнителния съвет, нашият непосредствен приоритет е да помогнем на държавите да намалят до минимум риска от кризи и да бъдат готови да се справят с кризите. И все пак не трябва да изпускаме от поглед нашата дългосрочна цел - да подкрепяме стабилни парични, фискални и структурни политики за изграждане на по-силни икономики и подобряване на живота на хората. Това означава и справяне с редица въпроси, като неравенствата, климатичните рискове и бързите технологични промени“, подчертава още Георгиева.
"За готовността ни да действаме от решаващо значение е опазването на финансовата сила на Фонда, както и подобряването на усилията му за надзор и развитие на капацитета. В работата с екипа ми моята цел е допълнително да укрепя Фонда, като гарантирам достатъчни ресурси и добро управление, винаги безпристрастен, прогресивен и вслушващ се в нуждите на нашите членове. Очаквам с нетърпение да работя с всичките ни 189 страни членки, Изпълнителния съвет и служителите и с всичките ни партньори в следващите години. Официално започвам работа на 1 октомври, но както виждате, вече съм силно ангажирана с това ново предизвикателство", подчертава Георгиева.
"Днес Управителният съвет на Международния валутен фонд одобри Кристалина Георгиев за позицията на управляващ директор на финансовата институция. Това е огромно постижение за България. Сърдечно я поздравявам и съм убеден, че ще се справи прекрасно с ръководенето на една от най-големите световни институции", коментира в профила си във Facebook новината българският премиер Бойко Борисов.
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }
Изпълнителният съвет на МВФ изслуша снощи Георгиева, която бе единствен кандидат за поста. Преди да бъде назначена в Световната банка, Георгиева заемаше високопоставени постове в Европейската комисия, сред които еврокомисар за бюджета. Тя има задълбочени познания за страните с нововъзникващи пазарни икономики, работили със Световната банка. МВФ промени устава си в частта за възрастовото ограничение, което беше в сила за кандидата за поста управляващ директор, така че кандидатурата на г-жа Георгиева, която навърши 66 години на 13 август, да бъде валидна. От 1951 година регламентът на Фонда забраняваше определянето на кандидат на възраст 65 години или повече за този пост и не допускаше титулярът на поста да изпълнява функциите си след навършването на 70 години. Георгиева бе определена като кандидат на ЕС за шеф на МВФ на 2 август.
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }