Голяма част от компаниите, представени в класацията Global 500 на списание Fortune, които са инвестирали в Централна и Източна Европа (ЦИЕ-6), са от автомобилния, производствени, хранително-вкусовия сектор, телекомуникации, медии и транспорт. Това показва анализ на преките чуждестранни инвестиции в ЦИЕ на Colliers International.
Преките чуждестранни инвестиции имат голямо значение за икономическото развитие на пазара на бизнес имоти в ЦИЕ-6 през последните 30 години. Прегледът на компаниите, част от класацията, показва, че броят на тези от тях, които са инвестирали в разглеждания регион, варира между 61 в Словакия и България до 140 в Полша.
Въпреки че Полша е най-голямата икономика в региона, съотношението между броя компании в класацията към числеността на населението подрежда на по-предни позиции Словакия, Унгария и Чехия. Това е свързано със съотношението между износ и БВП, което е много голямо в тези три държави. България ги следва и по трите показателя. В Румъния и Полша съотношението износ към БВП е по-малко. Това в известна степен може да се окаже позитивно за двете държави в случай на забавяне на развитието на глобалната търговия, каквато е ситуацията към момента. Въпреки това всички държави от ЦИЕ-6 имат значително по-високо съотношение износ-БВП в сравнение със средното за света (29%).
Притокът на преки чуждестранни инвестиции е най-значителен в Унгария – 6,5% от БВП през 2018 г. Тази тенденция продължава и през 2019 г. При останалите държави се регистрират по-ниски нива в диапазона 1,8% - 2,9% от БВП за миналата година.
Анализът на преките чуждестранни инвестиции през последните 15 години показва силно присъствие във Fortune Global 500 на регионални компании от секторите автомобилен, производствен, хранително-вкусов, тютюневи изделия, напитки, телекомуникации, медии и транспорт. В класацията има и огромен брой технологични фирми. Това е окуражаващо за бъдещото позициониране на региона в световната икономика, отчита се в анализа.
Компаниите от финансовия сектор и търговията с потребителски стоки са изключително малко. Същото важи и за енергийните предприятия, вероятно поради структурни причини. По отношение на произхода на участниците в класацията, Китай е с най-слабо представяне в процентно отношение, както и Канада, Тайван, Австралия и Индия. Най-видимо е присъствието на компании от Европа, САЩ и Южна Корея в повечето от държавите в региона.