fallback

Демагозите на власт

Резултатите на популистите са печални, когато участват в управлението

12:10 | 31.08.19 г. 4

Снимка: Ройтерс

Жаир Болсонаро пое управлението в Бразилия преди 300 дни, Матео Салвини спечели парламентарните избори в Италия преди 500 дни, Доналд Тръмп обитава Белия дом от близо 1000 дни, а преди 1100 дни британците гласуваха за Brexit.

Какви са резултатите от всички тези събития? Не е необходимо дълго проучване, за да установим, че не са блестящи, пише френският вестник Les Echos. През последните години популистите явно са намерили подходящите думи, за да вземат властта, но също така бързо достигат лимитите си в упражняването й.

Решението на Борис Джонсън да разпусне британския парламент за пет седмици, за да си развърже ръцете за излизането на Великобритания от Европейския съюз в края на октомври, е отхвърляне на демокрацията. Възможно е част от обществото да одобрява хода му, тъй като за две години депутатите се оказаха неспособни да постигнат напредък. Решението на Джонсън олицетворява избора му да противопостави народа на депутатите. Това е любопитен сигнал в страната, където се е зародил парламентаризмът.

От другата страна на Алпите рухването на управляващата коалиция начело с Джузепе Конте тласна Италия към дълбока политическа криза. Неочакваният изход е правителство без Матео Салвини, който претърпя тежък провал.

В Бразилия поведението и решенията на Жаир Болсонаро предизвикват възмущението на част от света в момент, когато търговската война, започната от Доналд Тръмп, натежава върху световната икономика, без да носи полза за САЩ.

Всеки път привлекателността на новото и увлечението на част от недоволните от положението си избиратели по говорещи категорично и на висок глас оратори улесняват навлизането на демагози в политиката. Но суровата реалност надделява и набързо скалъпените обещания се провалят заради по-големи цели (мира в Ирландия) или заради икономика със структурни слабости (в Италия) или заради неочаквано съотношение на силите (Вашингтон срещу Пекин).

Внезапно всичко става по-сложно. Това положение предизвиква двойно безпокойство. Ценностите се променят и постепенно свикваме с гневните туити, налудничавите решения и дори с обидите. Достатъчно беше американският президент да стане по-сдържан за един уикенд в Биариц, за да изглежда по-разумен от останалите!

Освен това разумните демократи още не могат да намерят решения на съвременните проблеми, най-вече на гнева на средната класа. Докато не стигнат до тях, демагозите ще се радват на попътен вятър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:01 | 13.09.22 г.
fallback