fallback

Необичайно развитие на пазарите на природен газ

Ниският спред между хъбовете в Азия и Европа създава множество неизвестни пред търговците на природен газ, водейки до предпоставки за бърза смяна на купувачите

21:30 | 29.07.19 г. 6

Въпреки нарастващото значение на екологията и обществения контрол по отношение на индустрията на изкопаеми горива, природният газ запазва своето значение в глобалния енергиен микс. Повишаването на потреблението на енергия и инсталирането на възобновяеми енергийни източници, като вятър и слънчева енергия, засилиха необходимостта от производство на енергия по заявка, за което в момента газът е единствената алтернатива. Страните, богати на ресурси, се възползват от ползите от една нарастваща индустрия с все по-големи количества, които се изнасят, пише Вананд Меликсециян за Oilprice.

Най-големите вносители на природен газ остават Европа и Източна Азия поради големите си пазари и малкото вътрешни възможности за добив. Тази година обаче основите на глобалния пазар бяха разтърсени заради необичайна тенденция.

Исторически характеристики на пазара

В исторически план цените на природния газ в Азия са по-високи поради ниското регионално производство, големия вътрешен пазар и вземането на политически решения, които предпочитат втечнения природен газ (LNG) пред конкурентните източници.

Ядрената катастрофа във Фукушима доведе до закриването на ядрените съоръжения на Япония, което увеличи търсенето на свръх охладен природен газ, което направи азиатската страна най-големият вносител на този ресурс. В съседен Китай политиката за преминаване от въглища към газ имаше подобен ефект. Все по-големи обеми от LNG се внасят като един вид мярка за прочистване на въздуха в големите градове.

Друга причина за производителите, които предпочитат азиатските пазари пред Европа, е разликата между водните басейни между маршрута на изток от Суецкия канал и на запад от него. Разходите за транспортиране на втечнен природен газ в Европа и връщане на корабите са по-високи от тези за източния път до Азия.

И накрая, Европа има повече алтернативи по отношение на вноса на природен газ. Конкуренцията между газопроводите и танкерите има потискащ ефект върху цените на LNG, тъй като потребителите могат да преминат към енергийни източници с фиксирана инфраструктура от Русия, Алжир и Норвегия.

Променящи се пазари

Въпреки описаните по-горе причини, спредът между европейския газов бенчмарк TTF  и азиатския JKM значително се е понижил. Благоприятните метеорологични условия са намалили търсенето, което води до относително големи запаси, което означава по-ниски цени за LNG и в двата региона.

По-късият спред между Азия и Европа има благоприятен ефект върху доставките на LNG в Европа през първите няколко месеца на тази година, когато рекордни количества достигнаха бреговете на континента.

Ситуацията обаче може бързо да се промени. Развиващата се пазарна среда изисква бързо вземане на решение от страна на търговците, за да се максимизират финансовите резултати. Спредът между европейските и азиатските хъбове заедно с транспортните разходи означава, че товарът може да бъде отклонен в последния момент. Например, дестинацията за доставка на руски количества LNG беше променена малко преди достигане на крайната дестинация в Белгия поради по-благоприятни цени другаде.

Въпросът за милиони остава - как ще се развива ценовата разлика между европейските и азиатските центрове? Въпреки че ситуацията се промени в полза на ЕС през първите няколко месеца, по-скоро Азия ще има предимство, когато става въпрос за привличане на товари към своите пазари. Малкият спред между хъбовете на двата континента означава по-малко сигурност както за купувачите, така и за продавачите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:50 | 13.09.22 г.
fallback