Нивата на дълга в световен мащаб отбелязват ново повишение през първото тримесечие на 2019 г., задминавайки глобалната икономика и приближавайки се до миналогодишния абсолютен рекорд, съобщават от Института за международни финанси.
Дългът се увеличава с 3 трлн. долара през периода до 246,5 трлн. долара – близо 320% от икономическото производство, става ясно от доклада на базираната във Вашингтон институция, публикуван във вторник. Това е вторият по големина тримесечен дълг в долари в историята след първите три месеца на 2018 г., съобщава Bloomberg.
Въпреки това дългът бе по-голям през 2016 г. и 2017 г. като дял от световния брутен вътрешен продукт (БВП).
Начело на ръстовете са новите задължения на американското федерално правителство, както и на глобалния нефинансов бизнес.
Ускорението показва, че миналогодишното забавяне в натрупването на дълг е било по-скоро временен ефект, отколкото трайна тенденция, смятат от института.
Докладът е публикуван на фона на нарастващите очаквания за отслабване на паричните политики на много места по света – мярка, която ще стимулира още повече взeмането на кредити.
От Института за международни финанси посочват, че кредитите на развиващите се пазари достигат до нов рекорд от 69 трлн. долара, като дългът в развитите страни също продължава да нараства с 1,6 трлн. долара през първото тримесечие на годината до 177 трлн. долара. Сумата включва и 69 трлн. долара в САЩ, където се наблюдава ръст на правителствената задлъжнялост.
В същото време китайските компании продължават да намаляват дълговете си, като тези на нефинансовите корпорации в страната се свиват до 155,6% от БВП от 158,3% година по-рано. Нивото обаче продължава да е два пъти над това в САЩ.
На развиващите се пазари бизнесът става все по-зависим от краткосрочни вземания, които „оставят някои силно задлъжнели фирми по-уязвими на промени в глобалния риск апетит“, посочват от института.