Западна Африка е районът от континента, където има най-големи неравенства - икономически и социални, но повечето правителства предпочитат по-скоро да пренебрегват тази криза, отколкото да я решат, заключават авторите на доклад на неправителствените организации Оксфам и Международно финансово развитие, цитиран от Франс прес.
Една малка, но непрекъснато нарастваща група на граждани от района става невероятно богата, докато огромното мнозинство от населението е лишено от най-насъщните неща - качествено образование, здравеопазване и достойна работа. Това са заключенията на авторите на доклана, озаглавен "Кризата на неравенствата в Западна Африка.
Въпреки безпрецедентния икономически растеж от 20 години в района, днес 1 процент от най-богатите хора в Западна Африка печелят повече от останалото население, със съжаление заключават експертите на двете неправителствени организации.
В Нигерия, където 60 процента от населението живее с по-малко от 1,25 долара на ден, петимата най-богати в страна има общо богатство, оценявано на 29,9 милиарда долара, а това е повече от националния бюджет на Нигерия за 2017 година, се допълва в доклада.
Вместо да се заемат с решаването на този проблем, правителствата на 16-те страни, изострят неравенствата като не предоставят необходимите държавни финанси за обществените услуги като здравеопазване и образование, и не водят ефективна борба срещу укривянето на данъци и корупцията, заявява Адама Кулибали, регионален директор на Оксфам.
Данъчните привилегии, предлагани на многонационалните компаии, струват на района 9,6 милиарда долара годишно, а това са пари, с които могат да бъдат построени годишно близо 100 съвременни и добре оборудвани болници, посочват експертите на двете неправителствени организации.
Универсалното медицинско осигуряване в Западна Африка е най-слабото от всички райони на континента - средно 38 на сто в сравнение с 47,2 на сто в Източна Африка и 50,2 на сто в южната част на Африка.
При все това не всички страни от района са в едно и също положение, допълват авторите на доклада. Кабо Верде, Мавритания и Сенегал водят най-активна борба за намаляване на неравенствата, а най-малко усилия в тази насока полагат Нигерия, Сиера Леоне и Нигер.
/БТА/