Икономиката на Саудитска Арабия усеща жилото на петролните съкращения точно в момент, когато се опитва да удължи споразумението си в рамките на ОПЕК+ на сегашните производствени нива за останалата част от годината и евентуално за след това, съобщава Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал годишно с 1,7% през първото тримесечие на годината, показват официални статистически данни за страната. Това е значителен спад спрямо 3,6% през предходните три месеца. Растежът в петрония сектор отчита още по-голям спад до 1% спрямо 6% през последното тримесечие на 2018 г.
„Забавянето беше очаквано със сделката за свиването на производството на ОПЕК", посочва Моника Малик, главен икономист към Abu Dhabi Commercial Bank. Тя прогнозира свиване в петролния сектор от второто тримесечие нататък.
Саудитска Арабия застана начело на усилията за стабилизиране на петролния пазар, слагайки край на годините на напрежение с Русия през 2016 г., когато двете страни обединиха усилия, за да дадат тласък на цените на „черното злато“. Дни преди срещата на групата ОПЕК+ - страните от картела плюс техните съюзници, сред които и Русия, във Виена руският президент Владимир Путин заяви, че е сключил споразумение със саудитския принц Салман за продължаване на сделката за намаляване на добива.
Но когато става въпрос за икономика, най-големият износител на петрол в света си плаща цената въпреки усилията на властите да намалят зависимостта на страната от петрола. Според анализатори, допитани от Bloomberg, за годината саудитската икономика ще нарасне с 1,7% спрямо 2,2% през 2018 г.
Въпреки това растежът на Саудитска Арабия в частния сектор – ключова мярка за икономическо здраве, достигна 2,3% - най-високото си ниво от 2015 г. насам.
Друга положителна изненада е и растежът в сектора на строителството след години на борба за глътка въздух, посочва Мохамед Абу Баша, ръководител на звеното за макроикономически анализ на инвестиционната банка EFG-Hermes в Кайро. Обратът може да се дължи на напредъка по някои от развиващите се магапроекти в страната, като този на принц Мохамед бин Салман за строежа на град Неом на Червено море на стойност 500 млрд. долара.