Опасенията, че нарастващото търговско напрежение може да подкопае глобалния растеж, се превръщат в реалност, с което допринасят за забавянето в световната икономика. На това мнение е управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.
„Тази крехкост, която установихме, и несигурността на възстановяването всъщност са потвърдени“, заяви Лагард в изказване пред неправителствената организация "Американски предприемачески институт" във Вашингтон, цитирана от Bloomberg.
„Сега наблюдаваме това синхронизирано намаляване на скоростта на растежа“, допълни тя.
В рамките на третото си понижаване на прогнозите в рамките на шест месеца от МВФ свиха през април очакванията за световния растеж до най-ниското им ниво от финансовата криза насам, посочвайки като причина рискове като провала на търговските преговори между САЩ и Китай. Но дори и при тези условия Лагард заяви, че фондът все пак очаква глобалната икономика да нарасне с 3,3% през тази година.
В прогнозата си от април от МВФ посочиха, че очакват растежът да се ускори през втората половина на годината, но оценката се основаваше на предположението, че САЩ и Китай няма да увеличават митата помежду си.
„Преди два месеца казахме, че трябва да бъдем внимателни какво правим с този основен двигател на растежа, който е търговията, тъй като всичко, което спира растежа – като мита и немитнически бариери, всъщност ще спре растежа“, заяви тя. „За съжаление виждаме известно осъществяване на тези рискове“, допълни тя.
Разговорите между САЩ и Китай се провалиха миналия месец, след като американският президент Доналд Тръмп обвини Пекин в отказ да спазва обещанията си. Впоследствие американската администрация увеличи до 25% митата си върху китайски внос на стойност 250 млрд. долара и заплаши да въведе налози и върху други продукти за 300 млрд. долара.
Междувременно Тръмп заплаши да отвори нов фронт в глобалната си търговска си война, като въведе мита върху целия внос от Мексико, ако властите в страната не ограничат нелегалната миграция към САЩ.