Фундаменталните права за получаване и разпространяване на информация чрез независими медии са обект на атака, част от която идва от неочакван източник. Избраните лидери в много демокрации, които би трябвало да защитават медийната свобода, също правят опити да заглушат критичните гласове и да подпомогнат медии, които им предлагат благоприятно отразяване.
Това са само част от заключенията на американския мозъчен тръст Freedom House в годишния му доклад за свободата на медиите.
Тенденцията според организацията е свързана с глобалният упадък на демокрацията като цяло – ерозията на медийната свобода е както симптом, така и причина за проблемите на други демократични институции и принципи.
Наблюдават се значителни спадове в равнището на медийната свобода, включително в Европа, се казва в заключенията, цитирани от БТА.
Колкото до България, страната ни получава оценка 3 в четирибалната система на оценяване на организацията, при която страните с 0 се представят най-зле, а тези с 4 – най-добре.
В САЩ нападките на Доналд Тръмп срещу медиите „изострят растящата загуба на доверие в медиите", а това има отражение и в други страни, защото журналистите в цял свят вече „имат по-малко основания да смятат, че Вашингтон ще им се притече на помощ, ако правата им са потъпкани", отбелязва Freedom House.
„В някои от най-влиятелните демокрации в света популистки лидери са контролирали координирани опити за задушаване на медийната независимост", посочва представителката на организацията Сара Репучи. По думите й тези лидери често се представят като „защитници на едно ощетено мнозинство".
„Тези заплахи за свободата на медиите сами по себе си са обезпокоителни, но последиците им за демокрацията са това, което ги прави наистина опасни", добавя тя.
В някои демократични страни „големи слоеве от населението вече не получават безпристрастни информации", смята отбелязва Freedom House.
Лидерите на Унгария Виктор Орбан и на Сърбия Александър Вучич са успели да заглушат критичната журналистика и да се уверят, че медиите са притежавани от благоразположени към тях хора, се казва в доклада, който критикува също Русия и Китай.
В Индия правителството на премиера Нарендра Моди също се е стремило да окаже натиск на независимите медии чрез подбор на телевизионни лицензи и е подкрепяло кампании за обезсърчаване на „антинационални изказвания".
Известен напредък в свободата на медиите е отбелязан в Етиопия, Малайзия, Еквадор и Гамбия.