fallback

Израел направи първа крачка към нови избори

Това става по-малко от два месеца след последните парламентарни избори в Израел

21:32 | 27.05.19 г.

Израелският парламент - Кнесетът - прие днес на предварително четене законопроект за саморазпускането си. Това става по-малко от два месеца след последните парламентарни избори в Израел, предаде ДПА, цитиран от БТА.

Законопроектът беше приет с мнозинство от 65 депутати в 120-местния парламент. В същото време преговорите за съставянето на нова управляваща коалиция са в задънена улица, а до изтичането на крайния срок за премиера Бенямин Нетаняху да сформира ново управление, остават само два дни. Крайният срок изтича в сряда вечерта.

Законопроектът трябва да мине на още три четения, преди да придобие силата на закон и да отвори вратата за нови парламентарни избори, които да бъдат произведени още в края на месец август. Това ще бъде безпрецедентна ситуация, с два парламентарни вота в рамките на една и съща година, отбелязва ДПА.

Откакто получи мандат да състави правителство след победата си на парламентарните избори на 9 април, Нетаняху все още не е сключил споразумение с нито един коалиционен партньор.

След изборите на 9 април пътят пред него към сформирането на управляващо мнозинство сякаш беше напълно открит, а с това и към пети пореден мандат на премиерския пост, отбелязва Асошиейтед прес. Партията му "Ликуд" спечели 35 места, толкова получи и основният й конкурент формацията "Синьо и бяло". Двете партии се оказаха най-големите политически сили в силно фрагментирания Кнесет. Нетаняху обаче разчиташе на традиционните си съюзници, с които на пръв поглед имаха солидно мнозинство от 65 депутати срещу 55 депутати на опозицията.

Основният препъникамък обаче се оказва спорът между светската дясна партия на Авигдор Либерман и религиозните партии за закон, който ще задължи ултраортодоксалните евреи също да ходят в казармата, отбелязва ДПА. Сега много от учащите в ултраортодоксалните семинарии избягват службата в армията, защото се ползват с правото да я отлагат многократно.

Либерман, лидерът на партия "Израел бейтену" ("Нашият дом Израел"), постави приемането на закона като условие за участието на политическата си сила в бъдещо управление. Този спор за задължителната военна служба тлее от години между светските и религиозните партии.

Партията на Либерман има пет депутати в парламента. "Шас" и "Обединен юдаизъм на Тората", двете ултраортодоксални еврейски партии, които общо имат 16 места в Кнесета, категорично се противопоставят на приемането на подобен закон.

Нетаняху се нуждае и от трите партии, за да състави коалиционно правителство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:49 | 06.09.22 г.
fallback