fallback

Бразилия и ФБР разследват Siemens и Philips

Следователите подозират, че технологичните компании са плащали подкупи. Повече от 20 компании са били част от картел

21:41 | 17.05.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германската технологична компания Siemens и други големи компании за медицински изделия са разследвани от бразилските власти и ФБР за предполагаеми подкупи на длъжностни лица. Следователите подозират, че в продължение на две десетилетия производителите са си договаряли доходоносни правителствени договори за здравни грижи, като например за магнитен резонанс (MRI) или протези, с плащания на държавни служители, предава Ройтерс. Повече от 20 компании са били част от „картела", най-известните от тях са Siemens, Philips, Johnson & Johnson и GE.

Заради подкупите медицинските изделия са били продавали на до 8 пъти по-висока цена, става ясно от показания и правни документи. Федералният прокурор Мариса Ферари е потвърдила в интервю за Ройтерс, че бразилските власти са в обмяна на информация с Федералното бюро за разследвания (ФБР), американското Министерство на правосъдието и Комисията по ценните книжа и борсите.

Тя не посочи имената на заподозрените компании, защото разследването все още е в начален стадий.  „Тъй като бюджетът на държавната здравна система в Бразилия е толкова голям, става въпрос за наистина големи суми пари", каза тя. „Първият случай е само върхът на айсберга“.

ФБР не потвърждава, че има разследване, а SEC не коментира темата. Американските власти се интересуват от случаите, защото засегнатите компании са заплашени със солени глоби и в САЩ, ако са осъществявали подкупи в Бразилия.

Корупцията е голям проблем в южноамериканската страна. През последните пет години прокурорите са открили многобройни системи за подкупи, като най-известната („Операция автомивка") засегна полудържавната петролна компания Petrobras. Сега те насочват проверките и към чуждестранни компании.

Мюнхенската индустриална корпорация Siemens обяви, че не знае нищо за разследвания на ФБР срещу нея за договорености в Бразилия. Компанията работела по принцип при такива разследвания в тясно сътрудничество с властите. Преди година Siemens пусна на пазара своето подразделение за медицински технологии Siemens Healthineers.

След поредица скандали главният изпълнителен директор Джо Кезер предписа на Siemens политика на нулева толерантност към корупцията. От споменатите компании само холандската група за медицински технологии Philips потвърди, че има разследвания в Бразилия. В годишния си доклад за 2018 г. се казва, че са постъпили и запитвания от властите на САЩ. Американската компания Johnson & Johnson  потвърди за запитвания от страна на SEC и Министерството на правосъдието във връзка с разследвания на бразилските власти в нейния клон в Сао Пауло.

Това не е първият скандал, в който германската инженерна компания Siemens се забърква в Бразилия. Преди пет години тя си призна пред бразилските власти за съществуването на картел, в който самата тя е участвала. Картелът е бил в полза на компании, които са наддавали за продажбата на железопътна екипировка, строежа и поддръжката на железопътни линии. В картела влизаха още френската Alstom, канадската Bombardier, испанската CAF и японската Mitsui - водещите кандидати за търг за строежа на високоскоростна железопътна отсечка между Рио де Жанейро и Сао Пауло.  Победителят в търга се задължаваше да инвестира 3,4 млрд. долара в проекта и да предлага евтини билети в икономичната класа от по 90 долара. Срещу тези пари пътниците ще трябва да могат да взимат разстоянието от 420 км между двата града за не повече от час и половина.

Cпopeд властите ĸoмпaниитe ca пpиeли „няĸoлĸo aнтиĸoнĸypeнтни cтpaтeгии“, ĸaтo пpeдвapитeлнo дoгoвapянe нa пpeдлoжeниятa пpeди тъpгoвeтe, и ca пoдĸyпвaли дeceтĸи oфициaлни пpeдcтaвитeли зa ocигypявaнe нa дoгoвopитe. Kapтeлът cъщo тaĸa e paзпpeдeлял ĸoя фиpмa щe cпeчeли дaдeн дoгoвop ĸaтo e пocтaвялa caмo eднa зa yчacтиe в дaдeн тъpг. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:19 | 12.09.22 г.
fallback