Северна Корея нарече "незаконен акт на кражба" ареста на неин кораб от американските власти през изминалата седмица, след като САЩ обявиха, че плавателният съд е нарушил международните санкции.
Властите в Пхенян настояха за връщане на плавателния съд.
Властите в САЩ съобщиха в четвъртък, че са арестували кораба Wise Honest, заподозрян в нарушения на международните санкции срещу Пхенян чрез износ на въглища и внос на машини.
Миналата година корабът бе спрян в Индонезия, тъй като властите на страната бяха започнали разследване срещу капитана. През юли Вашингтон задейства процедура за задържането му, напомня АФП.
Безпрецедентният арест на кораба с водоизместимост 17 хил. тона - един от най-големите в товарния флот на Северна Корея според САЩ, съвпадна с влошаване на отношенията между Вашингтон и Пхенян, откакто през февруари приключи с неуспех втората среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Ханой.
Външното министерство в Пхенян заяви, че арестът на кораба е в разрез с духа на съвместната декларация, подписана от американския президент и лидера на страната по време на първата им среща през 2018 г. в Сингапур.
"САЩ извършиха незаконен акт на кражба, като арестуваха нашия кораб във връзка с резолюциите за санкции на Съвета за сигурност на ООН", заяви говорител на министерството в комюнике.
"САЩ трябва да осъзнаят последиците от своите действия, достойни за гангстери (. . .), и незабавно да ни върнат кораба", се твърди в текста.
Съветът за сигурност на ООН е гласувал редица санкции срещу Северна Корея с цел Пхенян да се откаже от ядрената си програма и от програмата си за балистични ракети.
Срещата в Ханой претърпя провал тъкмо във връзка с въпроса за отмяна на тези рестрикции. Ким настояваше основните санкции да бъдат вдигнати в замяна на започнатата от Северна Корея денуклеаризация, сметната обаче за твърде нерешителна от Вашингтон, припомня АФП.
/БТА/