Венецуела направи най-смелия си знак досега, че възнамерява да се откаже от сложната си мрежа за финансов контрол на банките, след като местните финансови институции вече могат отново да търгуват с чуждестранна валута. Мярката обаче може да се окаже закъсняла на фона на силната хиперинфлация и историческата икономическа рецесия в страната.
Считано от вторник индивидуални лица и компании ще могат да купуват и продават чуждестранна валута в частни и държавни банки. Това става ясно от резолюция с дата 2 май, публикувана днес, съобщава Bloomberg.
Решението бе взето след среща между правителството и представителите на банките в страната миналата седмица, в което са участвали гуверньорът на централната банка Каликсто Ортега и ръководителят на банковия регулатор Антонио Моралес, съобщава запознат. Мярката е едностранна от страна на правителството и не е изисквала лобирането на банките.
След като бившият президент Уго Чавес въведе валутен контрол през 2003 г., след като оцеля опит за преврат, правителството до голяма степен контролира покупката и продажбата на долари.
През последните години, след като цената на американските пари на черно започна по-значително да се различава от официалния курс, някои от контролите бяха отменени.
„Ходът е важен и ще позволи на компаниите да си поемат дъх, но нищо повече от това“, посочва Асдрубал Оливерос, директор на консултантската фирма Ecoanalitica в Каракас. По думите му ефектът върху икономиката ще бъде ограничен, тъй като налице са по-големи проблеми на валутния пазар в страната.