Оттеглянето от Договора за неразпространение на ядрените оръжия е една от "многобройните възможности на Иран", след като САЩ затегнаха санкциите срещу Техеран, заяви днес иранският първи дипломат Мохамад Джавад Зариф, цитиран от държавни медии, предаде Ройтерс.
Вашингтон реши да не подновява освобождаването от американски санкции на купувачите на ирански петрол, в опит да сведе до нула жизненоважния за Иран петролен износ.
"Ислямската република има множество възможности за избор и властите ги обмислят. Оттеглянето от Договора за неразпространение на ядрени оръжия е една от тях", заявява Зариф, цитиран от държавната медия ИРИБ.
През изминалата седмица Китай се застъпи за Иран, като изрази своя протест срещу американските санкции, които имат за цел да ударят производството на петрол в страната.
"Китай категорично е против едностранните санкции на САЩ. Действията на американската страна засилват нестабилността в Близкия изток и на международните пазари на енергийни суровини", заяви говорителят на китайското министерство на външните работи Гън Шуан на редовен брифинг.
През 2018 г. Китай е внесъл 29,27 млн. тона петрол от Иран, което е намаление с 6 процента спрямо предходната година. Техеран е седмият по значимост доставчик на черно злато за Пекин.
Въпреки американската политика износът на петрол от Иран няма да спадне под 1 млн. барела дневно, заяви от своя страна председателят на комисията за национална сигурност и външна политика на иранския парламент Хашматола Фалахат Пише.
Ограниченията в продажбата на ирански петрол на практика се определят от двустранните отношения, а не от политическите блъфове на президента Доналд Тръмп и (държавния секретар на САЩ Майк) Помпейо. Петролният ни износ никога не пада под един милион барела дневно, заяви Пише.
/БТА/