fallback

Алтмайер: Европа иска споразумение по "Един пояс, един път" като едно цяло

Китай е едновременно партньор и конкурент и ЕС трябва да защитава интересите си, смята германският министър на икономиката

13:51 | 26.04.19 г.

Германският министър на икономиката Петер Алтмайер. Снимка: Ройтерс

Европейската икономическа зона иска да подпише меморандум за разбирателство с Китай по инициативата "Един пояс, един път" като едно цяло, а не като отделни държави. Това заяви днес германският министър на икономиката Петер Алтмайер в Пекин, предаде Ройтерс.

Китай е едновременно партньор и конкурент и ЕС трябва да защитава интересите си, каза Алтмайер в кулоарите на втория форум "Един пояс, един път".

Европейските страни като цяло показват готовност да участват в китайската инфраструктурна програма, но ключови държави като Франция и Германия заявяват, че в замяна Китай трябва да подобри достъпа и конкурентните условия за чуждестранни компании на своя пазар.

Италия през март стана първата голяма западна държава, която се присъедини към "Един пояс, един път" въпреки предупрежденията на европейските лидери.

"В големите страни от ЕС сме единодушни, че не искаме двустранни меморандуми, а заедно да направим необходимите договорки" между Европейската икономическа зона и Китай, подчерта Алтмайер.

Австрийският канцлер Себастиан Курц изрази очакване Китай да покаже на практика стъпки към изпълнение на обещанието да отвори вътрешния си пазар, информира ТАСС.

По думите на Курц Виена приветства обещанията на Пекин за увеличаване на вноса на чуждестранни стоки, но решаващо значение ще има практическото изпълнение на изявленията, тъй като преди година Китай е обещавал същите неща.

Канцлерът призова да не се забравя, че с проекта "Един пояс, един път" Китай преследва собствените си цели и поради това ЕС трябва да отчита своите интереси и да следи внимателно за правилата на играта и спазването на правилата за конкуренцията.

Китайският президент Си Дзинпин заяви по-рано, че Китай планира силно да увеличи вноса на висококачествени стоки и услуги, което отговаря на политиката на страната за увеличаване на откритостта на пазара.

Великобритания се ангажира да допринесе за реализацията на потенциала на инициативата "Един пояс, един път", заяви британският финансов министър Филип Хамънд, който предложи британски експертни познания за финансирането на проектите по инфраструктурния план.

Инициативата "Един пояс, един път" има огромен потенциал за разпространяване на просперитет и устойчиво развитие, достигайки евентуално 70 процента от населението на света - проект с наистина епична амбиция, каза Хамънд, цитиран от Ройтерс.

Великобритания е нетърпелива да засили връзките си с Пекин като част от усилията да се утвърди отново като световна търговска сила след напускането на ЕС, чиято дата остава неизвестна.

В средата на юни Великобритания и Китай ще проведат следващия кръг от двустранния Икономически и финансов диалог в Лондон, посочи вчера министърът след месеци на слухове за отлагане на срещата заради дипломатическо напрежение. В миналото заседанията на Икономическия и финансов диалог бяха използвани за обявяване на по-тясно сътрудничество в търговията и банково дело, както и за подписване на търговски договори.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 13.09.22 г.
fallback