fallback

ООН: Светът има полза от инициативата "Един пояс, един път"

Според премиера на Пакистан е необходим фонд за борба с бедността, който да помогне за изкореняването на бедността и недохранването

10:52 | 26.04.19 г.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Снимка: Ройтерс

Съвместното изпълнение на инициативата на китайското правителство "Един пояс, един път" напълно съответства на принципите на устойчивото развитие на света. Това заяви днес на церемонията по откриването на работната програма на едноименния форум в Пекин генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от ТАСС.

Светът има полза от инициативата "Един пояс, един път". Изпълнението й ще допринесе да бъдат постигнати целите за устойчиво развитие, каза той. По думите му в момента "най-малко 75 процента от инфраструктурата, от която светът ще има нужда към 2050 година, все още не е построена".

Инициативата освен това създава пространство за екологично развитие на света, каза Гутериш.

Необходими са не само физически пътища и постове, за да се свържат пазарите и хората. Необходими са също така мостове и пътища, които да ни преведат от неустойчива, сива икономика на изкопаемите горива към екологична, зелена икономика на бъдещето на въглеводородите, подчерта ръководителят на ООН.

За постигане на целите за устойчиво развитие са необходими най-малко 1 трлн. долара за инфраструктурни инвестиции в развиващите се страни, допълни той.

Инициативата "Един пояс, един път" ще помогне за привличане на капитал. Тя подчертава значимостта на икономическия растеж, който да е инклузивен, устойчив, постоянен, подчерта Гутериш.

Международната общност трябва да изработи отговор на проявите на протекционизма, част от които са едностранните нелегитимни санкции, заобикалящи Съвета за сигурност на ООН, или, още по-лошо - търговските войни, заяви руският президент Владимир Путин на церемонията.

По думите на Путин освен това "Един пояс, един път" се съчетава идеално с целите на Евразийския икономически съюз, начело на който е Русия. Коментарът му може да допринесе за успокояване на опасенията за възможно напрежение между Москва и Китай, особено в Централна Азия, която е традиционна руска сфера на влияние, отбелязва АП. Евразийският икономически съюз обединява Русия, Армения, Беларус, Казахстан и Киргизстан в общ пазар, който се стреми да отстрани бариерите пред свободното движение на стоки, услуги, капитали и труд.

Премиерът на Пакистан Имран Хан предложи в рамките на инициативата да бъде създаден многостранен фонд за борба с бедността.

Необходимо е да бъде създаден фонд за борба с бедността, който да съдейства на страните в усилията им за изкореняване на бедността и недохранването, каза Хан. Той отбеляза значителните успехи, които Китай е постигнал през последните години в тази насока - през последните 30 години от бедност да бъдат изведени около 800 милиона души.

Хан отбеляза значителния напредък, постигнат по проекта за икономически коридор "Китай-Пакистан" като ключов елемент от инициативата. Пекин е обещал на финансово затруднената страна над 60 млрд. долара кредити и инвестиции за пътища, пристанища, електроцентрали и промишлени зони, допълва АП.

В рамките на форума Малайзия и Китай се договориха за изпълнение на голям инфарструктурен проект в Куала Лумпур на стойност 48 млрд. долара. Очаква се проектът да бъде разработен на територията на бивше летище, където да бъде изграден голям транспортен терминал, който същевременно да стане част от високоскоростната жп линия Куала Лумпур - Сингапур. Планира се и построяване на жилищен комплекс за 10 000 апартамента, парк и търговски центрове. Пекин освен това ще закупи от Малайзия 1,9 млн. тона палмово масло на стойност близо 1 млрд. долара за период от пет години.

Участието на Египет в "Един пояс, един път" ще позволи зоната на Суецкия канал да бъде превърната във важен логистичен и търговски център, каза в Пекин египетският президент Абдел Фатах ас Сиси. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:57 | 14.09.22 г.
fallback