Районът на Предна Азия и Северна Африка, известен в англоезичните среди като MENA (Middle East and North Africa), е един от най-горещите и сухи райони на планетата. Въпреки неблагоприятните климатични условия страните там все по-ясно променят своя енергиен фокус в посока възобновяемата енергия.
Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA), чието седалище се намира в Абу Даби, се стреми да постигне заложените през 2015 г. цели на Парижкото споразумение за изменението на климата. В свой доклад от 2018 г. организацията посочва, че по-бързото налагане на възобновяемата енергия, съчетано с по-голямата енергийна ефективност, може да допринесе за 90-процентно намаляване на емисиите парникови газове в енергийния сектор.
Очакванията на IRENA са през 2050 г. възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) да покриват две трети от световното потребление на енергия и три четвърти от производството на електроенергия, пише Алън Мамазър за Oilprice.
Страните от MENA се вслушват в посланието на IRENA, като предприемат своите първи, но твърди стъпки в посока мащабната интеграция на ВЕИ в техния енергиен микс.
Мотивите им не са просто алтруистични, тъй като търсенето на електроенергия се очаква да нарасне със 7% годишно в региона. Тези страни трябва да намерят евтини енергийни източници, за да подкрепят икономическото развитие при нарастващото население. Слънчевата енергия се превърна в най-евтината форма на новото производство на енергия за тях.
Египет
Страната прави сериозни крачки към постигането на своята амбициозна национална цел за дял на ВЕИ от 42% от общия енергиен микс до 2035 г. с бързо разработване на проекти, свързани със слънчева и вятърна енергия.
Нейната соларна програма включва големия комплекс Бенбан близо до град Асуан, който се очаква да бъде въведен в експлоатация до края на годината. Целта е да бъдат постигнати между 3 и 4 гигавата мощности от слънчева енергия през следващите 2-3 години.
Тази програма се допълва от ангажимента на Кайро спрямо вятърната енергия. Капацитетът на този тип енергия ще бъде подкрепен от вятърния комплекс Зафарана, източно от Кайро, който ще бъде изграден през следващите няколко години.
Вятърната енергия в Египет се развива чрез частни инвестиции и международна помощ. Базираната в Холандия Lekela Power, с проекти за вятър в няколко африкански страни, сега добавя 250 мегавата вятърна енергия в съоръжението в Гебел ел-Зеит.
Мароко
Северноафриканската страна планира да покрие 42% от енергийните си нужди чрез ВЕИ до 2020 г.
Тази цел се повишава до 52% до 2030 г., като в помощ на тези усилия се явява впечатляващ проект за изграждане на слънчеви и вятърни мощности.
Мароканската програма за слънчева енергия дава старт на пет комплекса с комбиниран капацитет от приблизително 2 гигавата до 2020 г.
Особено впечатляващи са проектите за фотоволтаични централи, ползващи хибридна концентрирана слънчева енергия, които се очаква да бъдат едни от най-големите в глобален мащаб. И двата проекта се строят в централната част на Мароко, близо до Атласките планини.
Мароко разполага и със силна програма за вятърна енергия. Вятърният парк Тарфая разполага с около 130 турбини на атлантическото крайбрежие срещу Канарските острови. Основните инвеститори тук са компаниите Engie, Siemens, Nareva Holding и Enel.
Оман
Целта на Оман е значително по-скромна – едва 10% дял на ВЕИ до 2025 г. с приблизителен капацитет от 2,6 гигавата. Разработват се няколко слънчеви проекта, които да изпълня този план.
През 2018 г. е открита огромна централа за производство на електроенергия от концентрирана слънчева енергия с капацитет от 1 гигават. В проекта участват имена като Shell, Total и Partex.
Идеята на подобни проекти е да намалят зависимостта на Оман от изкопаемите горива.
Саудитска Арабия
Арабското кралство работи усилено за изпълнение на програмата, започната през 2013 г., за ВЕИ мощности в размер на 54 гигавата до 2030 г.
Тази цел беше повишена в началото на настоящата година до забележителните 200 гигавата до края на следващото десетилетие.
Първият голям соларен проект на Рияд е 300-мегаватова фотоволтаична централа в Сакака, като се очаква в най-скоро време това съоръжение да започне работа.
Саудитска арабия развива и проектите за вятърна енергия, като тук може да бъде посочен вятърния парк Думат ал-Яндал, който ще се строи от консорциум от френската EDF Renewables и базираната в Абу Даби Masdar. С инсталиран капацитет от 400 мегавата, паркът ще бъде сред най-големите подобни съоръжения в Близкия изток.
Обединени арабски емирства
Националната цел за дял на ВЕИ на ОАЕ е 44% до 2050 г.
Голяма част от амбицията на страната беше свързана със соларния парк MBR, който се намира в пустинната територия на 30 км южно от града.
Първите две фази от парка са готови, като в момента в процес на строеж е Фаза 3 с капацитет от 800 мегавата, а Фаза 4 тепърва предстои да започне строителна дейност, като тук участие ще вземат саудитската ACWA Power и китайски представители от проекта „Един пояс, един път“.
В съседство с Абу Даби се изгражда и най-голямата в света фотоволтаична централа с капацитет от 12, гигавата и вероятно ще влезе в експлоатация до края на годината.
Междувременно Dhabi Water & Electricity Authority (ADWEA) планира да изгради централа Sweihan II с капацитет от 1,5 гигавата. По данни на компанията Абу Даби иска да разработи три или четири нови слънчеви централи, чрез които да увеличи своя соларен капацитет до 5,7 гигавата до 2026 г.