Саудитска Арабия заплаши да убие петродолара, ако САЩ приемат закона NOPEC, който ще позволи членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да подлежат на антимонополни дела.
Заканата на Рияд да продава петрол във валути, различни от щатския долар, беше предизвикана от решението на правната комисия на Камарата на представителите на Конгреса да одобри т.нар. No Oil Production и Exporting Cartels Act, известен като NOPEC, който дава правото на американските съдилища да разглеждат антимонополни искове срещу държави от ОПЕК и други страни, които участват в подобни петролни картели по света, пише Ник Кънингам за Oilprice.
Все още обаче остава неясно дали Конгресът ще одобри законопроекта, както и не се гарантира, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще се подпише под него.
Саудитска Арабия, лидерът на ОПЕК, вижда в този законопроект сериозна опасност за своя петролен бизнес.
В края на миналата седмица Ройтерс съобщи, че Рияд заплашва да продава своя петрол във валути, които са различни от щатския долар, ако въпросния законопроект бъде приет.
Глобалният петролен пазар почти изцяло се контролира от долара при продажбите, което осигурява доминантната позиция на щатската валута в световната финансова система.
Въвеждането на нови валути в търговията с петрол може да подкопае търсенето на долара, да намали американското влияние върху световните финанси, да отслаби влиянието на САЩ върху санкциите и така да подкопае геополитическия обхват на Вашингтон.
Трудно е да се прецени колко е сериозна в заканата си Саудитска Арабия, но последиците от подобен ход биха били трудни за прогнозиране.
„Саудитците казват: Ако американците приемат NOPEC, тяхната икономика ще се срине“, споделя анонимен източник.
Разклатеният авторитет на Рияд в международен план кара анализаторите да смятат, че този път САЩ няма да проявят компромис по отношение на икономическите устои на Кралството.
Убийството на Джамал Кашоги и войната в Йемен накланят сериозно везните към приемането на проектозакона, ако в случая единственият решаващ фактор са взаимоотношенията между Вашингтон и Рияд.
Приемайки цената на петрола като политическа отговорност, американският президент Доналд Тръмп може да се окаже принуден да одобри NOPEC.
Тук интересите на Китай, Русия, Иран и Европейския съюз (ЕС) ще бъдат замесени, тъй като те подкрепят въвеждането на валутна алтернатива на долара в световен мащаб. Прекомерното използване на санкции от администрацията на Тръмп карат страните в Европа сериозно да погледнат към тази опция.
Русия вече се опитва да продава петрол в евро, докато Китай предлага деноминирани в юани продажби на петрол. Иран също насърчава търговията с други валути, за да избегне влиянието на американските санкции.
ЕС създаде специален инструмент, който да помага на компаниите от континента да продължат своята работа с Иран, а наскоро обособи и работна група за насърчаване на еврото като алтернатива на долара.
До момента тези мерки нямат особено въздействие върху ролята на щатската валута, но решението на Саудитска Арабия мое да промени значително сегашното валутно статукво.