Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо взе на прицел Китай и Иран при днешното представяне на годишния доклад на Държавния департамент за състоянието на правата на човека по света, предаде Франс прес, цитиран от БТА.
Китай, определян често като стратегически противник номер едно на САЩ в дългосрочен план, "попада в отделна категория, когато става въпрос за нарушения на човешките права", заяви пред журналисти Помпейо, представяйки доклада.
"Само през 2018 г. Китай засили до рекордни равнища кампанията си на задържане на членове на мюсюлманските малцинства", каза той и уточни, че над един милион уйгури, членове на казахската и други мюсюлмански народности са били "интернирани в лагери за превъзпитание".
Във връзка с Иран държавният секретар посочи, че неговият "режим е убил миналата година над 20 души и арестувал хиляди други без съдебен процес, само защото са протестирали в защита на правата си".
Докладът, който представя фактологично описание на ситуацията във всяка страна, прави изключение за Иран, говорейки за "изключително лоша равносметка по отношение на човешките права, която в няколко ключови области се задълбочава", отеблязва Франс прес.
Обратното, при Северна Корея, за която миналата година се изтъкваха фрапиращи нарушения на правата на човека, изброяването сега е по-неутрално, макар и безпощадно: "произволни екзекуции без съд и присъда от страна на правителството, безследно изчезнали хора, изтезания" и др.
От близо година американският президент Доналд Тръмп демонстрира "много добри отношения" със севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Осъждането на нарушенията на правата на човека от страна на режима в Пхенян почти изчезна от риториката на Тръмп.
"Политиката на това правителство е да разговаря с другите правителства, каквато и да е оценката" за положението с човешките права в тях, "ако това благоприятства интересите на САЩ", отбеляза Помпейо в увода към доклада.
В доклада се се споменава и съюзникът на САЩ - Саудитска Арабия, заради убийството на журналиста Джамал Кашоги, предаде Асошиейтед прес. В доклада се отбелязва, че коментаторът на в."Вашингтон пост" е бил убит от агенти на кралството, докато се е намирал в саудитското консулство в Истанбул. Отбелязва се също, че макар в Саудитска Арабия във връзка със случая 11 са заподозрени и още 10 лица са разследвани, прокуратурата не ги назовава, не разкрива предполагаемата им роля в убийството, не публикува никакви данни за хода на разследването.
Изреждат се и редица други нарушения на човешките права в кралството.
Прицел на критики в документа е и друг важен съюзник на САЩ в НАТО - Турция. Посочва се, че в тази страна произволно са били арестувани десетки хиляди депутати, адвокати и журналисти по измислени обвинения за "връзки с тероризма", или за това, че са упражнили правото си на свободно слово, без отправените обвинения да бъдат щателно обосновани. Правителството продължава да взема само частични стъпки по разследване, съдебно преследване и наказване на членове на силите за сигурност и на други служители, обвинени в нарушения на човешките права; безнаказаността за такива нарушения остава проблем, се казва в доклада по отношение на Турция, предаде АП.
Ройтерс обръща внимание, че в доклада Голанските възвишения вече се наричат не "окупирана от Израел", а "контролирана от Израел" територия. Агенцията припомня, че Израел усилено лобира президентът Тръмп да признае израелски суверенитет върху Голанските възвишения, които той завзе от Сирия във войната през 1967 г., а през 1981 г. анексира.
Промяна в доклада има и по отношение на Западния бряг и ивицата Газа, завзети от Израел също през 1967 г. Тези територии вече не се наричат "окупирани". Всяка промяна на американската терминология в този случай неизбежно ще породи опасения сред палестинците относно ангажимента на Вашингтон за създаване на палестинска държава, както предвиждат временните мирни споразумения от 1990-те години. Говорител на Държавния департамент коментира днес промяната на тази терминология, като отбеляза, че "политиката по отношение на статута на тези територии не се е променила".
Представяйки доклада, държавният секретар Майк Помпейо отбеляза пред репортери във Вашингтон, че Китай "е особен случай", когато става дума за нарушения на човешките права. В доклада се посочва, че през миналата година китайското правителство значително и активизирало кампанията си на масови арести на членове на мюсюлманската малцинствена група в Синцзян. Съобщава се, че властите там са задържали между 800 000 и 2 млн. уйгури, етнически казахи и други мюсюлмани, които са интернирани в лагери с цел да бъдат заличени техните религиозни и етнически идентичности.
Във встъпителната част за Русия няма промени в сравнение с доклада от м.г., като се посочва, че "Руската федерация представлява централизирана авторитарна политическата система", отбелязва ТАСС. Изразява се мнение, че двете камари на федералния парламент - Съветът на федерацията и Държавната дума, не са независими от изпълнителната власт. Изреждат се различни нарушения на човешките права в Русия, като по-конкретно се споменават Крим и Чечения, и се констатира, че е имало нарушения при провеждането на изборите за Думата през септември 2016 г и в президентските избори през 2012 г., посочва ТАСС.
В доклада се критикува властите в Украйна, че "не са предприели адекватни мерки за привличане към отговорност на длъжностни лица, извършили правонарушения, което намира израз в царящата в страната атмосфера на безнаказаност". Отбелязват се и констатациите на правозащитни организации и на ООН за "значителни недостатъци при разследването на предполагаеми нарушения на човешките права от силите за сигурност на страната".