Когато гигантският сондажен кораб P-67 стартира своята дейност по-рано този месец, събитието беляза началото на производствения бум на петрол в Бразилия, чрез който южноамериканската държава цели да оспори господството на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и усилията им за балансиране на глобалния пазар, коментира Bloomberg.
Грандиозното съоръжение с големина на игрище за американски футбол е първият от четирите подобни кораба, които ще изпомпват суров петрол от акваторията на Бразилия през тази година, повишавайки нейния добив с около 365 хил. барела дневно, най-големият годишен ръст за страната от поне 20 години насам, изчисляват от Международната агенция по енергетика.
Производственият ръст в Бразилия, съчетан с повишените количества лек суров петрол от Тексас и други американски щати, предполагат сериозно главоболие за ОПЕК. В най-лошия случай това може да принуди Саудитска Арабия и Русия да своят допълнително добива през втората половина на годината, тествайки устойчивостта на съюза между Рияд и Москва.
„Бразилия се намира на прага на голям производствен бум“, смята Франциско Бланч от Bank of America Corp., добавяйки: „Американският шистов петрол не е единственият фактор при увеличените обеми извън рамките на ОПЕК“.
Бразилия беше разочарована в миналото ,когато растежът на добива остава далеч под очакванията поради проблеми с поддръжката на съоръженията, пресъхването на разработените полета и забавянето на изграждането на нови плавателни съдове за сондаж.
Все пак търговците на петрол смятат, че през тази година страната ще изпълни своите обещания.
Корабът P-67, който извършва дълбоководни сондажни дейности на 260 км от Рио де Жанейро, ще изпомпва приблизително 150 хил. барела петрол дневно през следващите няколко месеца.
Съоръжението е собственост на консорциум, включващ държавния бразилски петролен гигант Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) и Royal Shell Dutch Plc.
Вторият плавателен съд P-76 разполага с подобен капацитет, като ще бъде последван от P-68 и P-77 по-късно през тази година. Очаква се до 2023 г. Petrobras да пусне в действие още десет подобни кораба.
ОПЕК следи внимателно петролните сделки на Бразилия, отбелязвайки, че страната може да се похвали с второто по големина годишно увеличение на добива на петрол след САЩ извън рамките на картела.
През декември 2018 г. Бразилия е произвеждала 2,7 барела дневно, което я прави производител номер 1 за Латинска Америка и я поставя на едно ниво с Кувейт и Иран.
В дълбоките части на бразилската акватория се намира едно от най-богатите офшорни петролни находища в света, изпреварвано само от саудитското „Сафания“.
Производственият скок на Бразилия идва в точното време, когато глобалният петролен пазар е „гладен“ за по-тежък петрол. Редуцирането на добива от ОПЕК и Канада в съчетание с американските санкции срещу Иран и Венецуела значително намалява наличието на средно тежък петрол на пазарите.