Политическата криза във Венецуела може да наруши доставките на глобалните петролни пазари, тъй като темпът на добив в страната сериозно се забавя, предупреди Международната агенция по енергетика, цитирана от Bloomberg.
САЩ, които са най-големият купувач на петрол от южноамериканската страна, забрани вноса на петрол от тази дестинация, обвинявайки венецуелския президент Николас Мадуро в манипулиране на президентските избори и узурпиране на властта.
Петролното производство на Венецуела вече достигна своето най-ниско ниво от десетилетие насам на фона на задълбочаващата се криза, засягаща икономиката, управлението и населението на страната.
Въпреки че глобалните пазари продължават да се радват на достатъчно петролни доставки, трусовете във Венецуела представляват сериозен риск, тъй като добивът на по-тежкия петрол намалява и на други места, подчертават от МАЕ.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), към която членува и Каракас, съкращава производството, за да предотврати ново понижаване на цените вследствие на пренасищане на пазарите, въпреки че Иран, друг член на картела, страда от наново активираните американски санкции.
„По отношение на количеството предлаган петрол, пазарите могат да компенсират загубите на фона на кризата във Венецуела, но качеството на суровия петрол е друг въпрос и в по-широкия контекст на предлагането в началото на 2019 г. той е още по-важен“, се посочва в доклад на МАЕ.
Цените на петрола остават стабилни на цена от около 60 долара за барел в Лондон дори и при продължаващите сътресения във Венецуела, тъй като пазарите все още работят с множество доставки, натрупани през изминалата година.
Но недостигът на тежък суров петрол може да доведе до усложнения за много рафинерии, като тези по крайбрежието на САЩ, притежаващи необходимото оборудване за неговата преработка.
Доставките на тежък петрол са характерни за страните от ОПЕК, чиито членове започнаха нов кръг от съкращения през януари, понижавайки добива с рекордните 930 хил. барела на ден до най-ниското му ниво от четири години насам.
Картелът цели да запази баланса на пазара през тази година въпреки очаквания спад при търсенето, подчертава МАЕ.
През януари ОПЕК е добивала по 30,8 млн. барела на ден, което е малко над изискуемите средни нива от 30,7 млн. барела дневно.
От друга страна се очаква през тази година добивът на шистов петрол в САЩ да отчете ръст, който да надмине общото производство на Венецуела.
МАЕ запазва прогнозата си глобалното търсене на петрол въпреки сигналите за забавяне на световния икономически растеж, тъй като потреблението ще продължи да бъде подкрепяно от ниските цени на петрола и стартирането на редица нефтохимически проекти в Китай и САЩ.