До 2030 г. глобалното търсене на петрол вероятно ще достигне своя връх, след което ще започне да се понижава, показва доклад на Bank of America.
През следващото десетилетие търсенето на петрол ще продължи да расте, макар и с по-бавни темпове, пише Ник Кънингам от Oilprice, позовавайки се на проучване, направено от втората по големина банка в САЩ.
Според Bank of America Merrill Lynch годишният ръст на глобалното потребление на петрол ще се забавя съществено през следващите няколко години. До 2024 г. ръстът при търсенето ще се забави наполовина до 0,6 млн. барела дневно спрямо сегашния растеж от 1,2 млн. барела на ден.
Но до 2030 г. растежът при търсенето ще достигне нула, а потреблението ще достигне своя връх.
Основният фактор за предстоящото понижение в търсенето след края на следващото десетилетие ще бъдат електрическите превозни средства.
Bank of America посочва няколко показателя, които ще изиграят важна роля в устойчивия растеж в търсенето на електромобили. В това отношение банката посочва основните суровини, от които зависи тази технология – литий и кобалт.
Производството на литий в момента е концентрирано в няколко държави в Латинска Америка. От друга страна около 62% от глобалното производство на кобалт е ситуирано в Демократична република Конго.
Много автомобилни компании вече обмислят директни инвестиции в добива на онези суровини, които са от изключително значение за тяхното производство.
„Всяко сериозно нарушаване в добива на кобалт ще повлияе силно негативно върху разпространението на електрически превозни средства в бъдеще“, предупреждават от Bank of America Merrill Lynch.
Съществуват алтернативи на кобалта, но подобни рискове се крият и при всяка друга суровина.
„Автомобилните концерни ще бъдат силно зависими от доставките на кобалт и никел през следващите две десетилетия“, се посочва в анализа.
Списъкът с рискови фактори е дълъг, а по-бавният икономически растеж ще удари цените на петрола заради по-слабото търсене, което от друга страна ще задържи за по-дълго време потребителите обвързани с петрола, посочва Кънингам.
Има голяма неяснота и при пазара на електромобили. Продажбите на този тип превозни средства растат бързо. Концерните вече подготвят десетки нови модела, които се очаква да бъдат пуснати на пазара през следващите няколко години. Но остават редица въпросителни като пробега с едно зареждане, цените и самото технологично представяне.
Стъпката назад, която направи САЩ по отношение на климатичните промени през изминалата година, също може да окаже негативно влияние върху продажбите на електрически превозни средства.
Може би при една нова администрация това ще бъде променено.
Търсенето на петрол при развиващите се пазари ще продължи да расте, докато при развитите пазари то ще намалява за сметка на електрификацията.
До 2020 г. делът на електромобилите ще достигне 5% от световния автопарк, а през 2030 г. той ще се увеличи до 40 на сто и още 55% до 2050 г., посочват от Bank of America Merrill Lynch.
„Намираме се в средата на „най-голямата структурна промяна в размера на търсенето на петрол от зората на автомобилната индустрия“, заключват от американската банка.