Европейският съюз няма правомощията да признава държави и държавни институции, това е в правомощията на отделните страни от Общността. Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини, попитана дали има обща европейска позиция по самопровъзгласяването на Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела.
По думите на Могерини има общоевропейска позиция за Венецуела, като ЕС и държавите от Общността никога не са признавали законността на последните президентски избори в страната.
ЕС въведе санкции за нарушения на човешките права. Това е ясна позиция, допълнена от решението за обособяването на международна контактна група, която ще очертае възможностите за постигането на демократично и мирно решение, уточни върховният представител.
Тя съобщи, че първото заседание на групата е насрочено за по-късно тази седмица в столицата на Уругвай. Могерини отбеляза, че ще присъства на тази среща.
Досега няколко държави от ЕС, както и Европейският парламент, решиха да признаят Гуайдо за временен президент на Венецуела. ЕС призова за произвеждането на нови, прозрачни и честни президентски избори в страната.
Сред последните държави, които признаха правомощията на Гуайдо са Чехия, Финландия и Португалия.
Чешкото дясноцентристко правителство е одобрило мярката, предложена от външния министър Томаш Петържичек. Министърът каза, че страната му координира действията си с останалите държави от ЕС.
Финландският първи дипломат Тимо Сойни също заяви, че страната му подкрепя водача на опозицията Гуайдо за временен президент.
От своя страна португалският външен министър Аугущу Сантуш Силва също изрази подкрепата на Лисабон за опозицията. „Признаваме пълномощията на Гуайдо да обяви избори, както изисква конституцията на Венецуела", заяви Силва, цитиран от националната радиотелевизионна компания.
По-рано днес стана ясно, че Испания, Франция, Полша, Австрия, Швеция и Великобритания също застават зад Гуайдо.