Германското федерално правителство обмисля да признае председателя на парламента на Венецуела Хуан Гуайдо за нов държавен глава, ако незабавно не се проведат справедливи и свободни избори, заяви говорителят на правителството Щефан Зайберт в Берлин.
Президентът Николас Мадуро не може да претендира, че е легитимен президент на южноамериканската страна, тъй като последните избори не отговаряха на демократичните стандарти, твърди Зайберт. „Венецуела се нуждае от свободни и честни избори", поясни говорителят.
„Ситуацията във Венецуела, разбира се, предизвиква голяма загриженост у нас, а призивът на милионите във Венецуела за демокрация, за възможността да определят сами съдбата на своята страна при свободни и честни избори, вече не трябва да се пренебрегва“, каза Зайберт.
Подобно на европейските партньори федералното правителство многократно посочва, че Николас Мадуро претендира за власт въз основа на избори, които не са в съответствие с международните демократични стандарти. „Така че той не може да бъде легитимен лидер на Венецуела", поясни Зайберт. Според него венецуелското Национално събрание под ръководството на 35-годишния Гуайдо има да играе важна роля.
Състоялите се през май избори във Венецуела бяха критикувани от международната общност като недемократични. Въпреки критиките обаче на 10 януари Мадуро положи клетва за втори мандат.
По-рано през тази седмица Националното събрание в Каракас постанови, че Мадуро незаконно заема президентския пост и 35-годишният Хуан Гуайдо се обяви за временен президент съгласно конституцията. Този ход получи незабавната подкрепа на САЩ, Канада и редица южноамерикански страни. Мадуро може да разчита на подкрепата на силните военни, както и на Русия, Иран, Турция, Куба, Боливия и Никарагуа.