Днешните развиващи се пазари са утрешните двигатели на света. Или поне това сочи скорошна прогноза на Standard Chartered – мултинационалната банка, базирана в Лондон.
Според банката развиващите се икономики като Индонезия, Турция, Бразилия и Египет се издигат нагоре по стълбицата и до 2030 г. седем от десетте най-големи икономики в света по брутен вътрешен продукт (БВП) ще бъдат разположени на развиващите се пазари, съобщава VisualCapitalist.
2017 г. спрямо 2020 г.
За да създаде допълнителен контекст, VisualCapitalist сравнява тези прогнози с последните данни на Международния валутен фонд (МВФ) за БВП за 2017 г. Освен това добавя потенциалната процентна промяна за всяка страна.
Ето как се изменят и цифрите:
Може би най-голямата изненада в списъка е Египет – страната, която според Standard Chartered ще се разраства най-бързо икономически в посочения период.
Ако сравним данните на банката с тези за 2017 г. на МВФ, разликата между двете цифри са зашеметяващите 583%. Това прави тази прогноза доста амбициозна, особено като се има предвид, че организации като МВФ смятат, че икономиката на Египет ще расте средно с 8% годишно през следващите пет години.
Възходът на развиващите се пазари
Ако оставим Египет настрана, вероятно е възходът на развиващите се пазари да остане тема на бъдещи прогнози и на други банки и международни организации.
До 2030 г. Индия ще бъде втората по големина икономика в света по БВП, сочат няколко различни модела. А дотогава тя ще бъдат е държавата с най-голямо население (очаква се да размине Китай през 2026 г.)
Предвид факта, че разделенията между развиващите се и развитите икономики сякаш се затварят по-бързо от преди, това би трябвало да се разглежда като изглежда възможност за всички инвеститори в дългосрочен план.