fallback

Какви ще бъдат последиците от напредването на прехода към възобновяема енергия?

Китай е абсолютният лидер в прехода към чиста енергия

12:36 | 13.01.19 г. 23

Енергийната трансформация, водена от развитието на технологията за добиване на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ), ще промени глобалното разпределение на властта, отношенията между държавите и основните фактори в геополитиката, показва мащабно международно проучване, публикувано и цитирано от Euractiv. 

„Глобалната енергийна трансформация чрез ВЕИ ще има значителни геополитически последици“, се твърди в докладът, представен в Абу Даби.

„Тези промени ще окажат влияние върху отношенията между държавите и ще доведат до фундаментални структурни размествания в глобалната икономика и различните общества“.

Проучването, ръководено от бившия президент на Исландия Оулафюр Рагнар Кримсон, беше представено в Абу Даби от Глобалната комисия за геополитиките на енергийния преход, независима организация, създадена преди една година под егидата на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA).

За първи път международно изследване проучва геополитическите последици от напредъка при глобалния преход към възобновяема енергия.

Държавите износителки на изкопаеми горива като Русия и арабските страни ще бъдат „силно засегнати“ от прехода, докато други държави като Китай ще се окажат „абсолютни победители“, заяви Кримсон по време на представянето на доклада.

„Влиянието на някои държави като Китай ще се увеличи, тъй като те вече са направили големи инвестиции в развитието на възобновяемите технологии и са разширили своя капацитет, за да се възползват от възможностите, които се разкриват пред тях“, добави още той.

Според Кримсон държавите, които разчитат изключително на износа на фосилно гориво и закъсняват със своето адаптиране към промените, рискуват да загубят сегашното си влияние.

По данни на Програмата на ООН за околната среда повече от половината от новоизградените соларни мощности в света през 2017 г. се намират на територията на Китай.

китай

Азиатската страна обяви, че ще започне да строи пилотни проекти за генериране на електроенергия от вятърни и слънчеви централи без държавно финансиране.

„Усилията на Китай за проучване, развитие и инвестиране във ВЕИ предлагат на индустрията възможност да изпревари американските и европейските конкуренти“, се отбелязва в проучването.

Заради своите силни позиции в областта на чистата енергия Европейският съюз и Япония също се котират сред бъдещите лидери на глобалния енергиен пазар.

Докладът показва, че по-голяма част от промените, предизвикани от глобалната енергийна трансформация, ще бъдат положителни, като новите икономически ползи и възможности ще намалят зависимостта от вноса на изкопаеми горива.

Снабдяването с енергия вече няма да бъде област за ограничен брой държави, тъй като повечето страни ще имат потенциал да постигнат енергийна независимост, като така ще подобрят и своето икономическо развитие и своята сигурност.

Освен по-голямата енергийна независимост, към ползите могат да се прибавят още подобряването на сигурността и качеството при храните и водата и понижаването на броя на конфликтите, свързани с енергийните източници.

Този преход обаче ще доведе и до нови предизвикателства, показва проучването.

Бързото загърбване на изкопаемите горива може да създаде финансов шок със значителни последици за световната икономика.

Преходът също ще ликвидира множество работни места в страните с развит добив на изкопаеми енергийни източници.

Възможно е да възникнат проблеми с киберсигурността, породени от нарастващата дигитализация и разширяването на електрическата мрежа.

Преходът ще създаде зависимост към някои минерали, необходими за производството на нови продукти като батерии за електрически автомобили или слънчеви панели.

Въпреки тези трудности, докладът е категорично положителен към прехода - „енергийната трансформация в крайна сметка ще насочи света в правилната посока чрез справяне с климатичните изменения и чрез насърчаване на просперитета на устойчивото развитие“, заключва проучването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:40 | 12.09.22 г.
fallback