Франция, Германия, Великобритания и ЕС изразяват силно съжаление заради връщането на американските санкции срещу Иран. Това гласи общо комюнике, публикувано днес, предадоха световните агенции.
"Имаме за цел да защитаваме европейските икономически играчи, които са ангажирани в законен търговски обмен с Иран", се казва още в комюникето, подписано от дипломат номер едно на ЕС Федерика Могерини и от министрите на външните работи на Франция, Германия и Великобритания - Жан-Ив Льо Дриан, Хайко Маас и Джереми Хънт.
В комюникето се отбелязва, че иранското ядрено споразумение представлява "значим елемент от световната архитектура за ядрено неразпространение и от мултилатералната дипломация". Допълва се, че това споразумение е "съществено за сигурността на Европа, на региона и на целия свят".
"В качеството си на страни, подписали споразумението, ние сме ангажирани да работим, по-специално, да съхраним и да запазим оперативни финансовите мрежи с Иран и да гарантираме продължаването на износа на ирански петрол и газ. По тези въпроси, както и по други нашата работа продължава и тези усилия се засилиха през последните седмици", се казва в комюникето.
Шест седмици след като "затръшнаха вратата" на иранското ядрено споразумение, САЩ потвърдиха днес, че в понеделник ще възстановят най-строгите си санкции срещу Техеран, насочени срещу петрола и банките.
Същевременно днес иранският депутат Махмуд Садеги каза, че възстановяването на американските санкции ще обедини иранците срещу една заплаха идваща отвън, предаде Ройтерс.
"Иранците стават по-единни, когато Иран е изправен пред заплахи от чужбина. Политическите фракции и иранците от различни прослойки на обществото ще се противопоставят на тактиките за тормоз на Тръмп", заяви депутатът.
Трима иракски представители пък казаха, че САЩ са заявили на Ирак, че на него ще му бъде позволено да продължава да внася газ, хранителни продукти и енергия от Иран след връщането на американските санкции, предаде Ройтерс.
Това ще бъде позволено, при условие че Ирак няма да плаща на Иран за доставките в американски долари. Иракското министерство на финансите е открило сметка в държавна банка, в която ще се трупат иракски динари, които Багдад ще дължи на Техеран за вноса.
/БТА/