Според прогнози от този месец световната икономика се очаква да отчете годишен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП), измерен спрямо равностойността в долари, от 3,7% в периода 2018-2020 г. След това се очаква икономическият ръст да се забави леко до 3,6% през 2021-2023 г. А глобалната икономика около 2022 г. ще премине прага от 100 трлн. долара.
Кои обаче ще бъдат основните двигатели на този растеж? За отговора на този въпрос Bloomberg използва данни на Международния валутен фонд (МВФ), разглеждайки някои от основните играчи на световната сцена в момента.
Водещо място в прогнозите заема Китай. Темпът на растеж на икономиката в страната продължава да се забавя и дори се очаква да се понижи под този на САЩ през 2040 г., сочат прогнозите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Въпреки това Китай ще продължи да бъде основният източник на икономически растеж в краткосрочен план.
Делът на страната от растежа на световния БВП се очаква да нарасне от 27,2% до 28,4% до 2023 г.
В същото време делът на САЩ, който ще продължи да бъде значителен, ще се свие на фона на това, че другите държави ще заемат по-голям дял от световния БВП. През 2023 г. САЩ ще отговарят за 8,5% от растежа при сегашните 12,9%.
Междувременно присъствието на Индия като втора по големина на дела в света ще стане още по-ясно осезаемо. След пет години страната ще отговаря за почти 16% от глобалния БВП спрямо 13% в момента – ръст от три процентни пункта.
Четвъртата позиция ще се заема от Индонезия с очакван дял от 3,7%. Челната петица се допълва от Бразилия.
САЩ обаче няма да са единствената голяма икономика, която прави място на някои от новите двигатели на растежа, сред които най-забележим ръст се очаква да дойде от Иран, Турция, Индонезия и Бангладеш.
Членките на Г-7 като Япония, Германия, Италия и Канада се очакват да бъдат все по-малък фактор в ръста на световния БВП.