Русия и Узбекистан обявиха, че работят по проект за изграждане на ядрена електроцентрала за 11 млрд. долара, която ще намали енергийния дефицит в централноазиатската държава, съобщава Euractiv.
Руският държавен глава Владимир Путин посети Узбекистан за първи път, откакто сегашният президент Шавкат Мирзийоев замени своя предшественик Ислам Каримов, който управлява страната в продължение на почти три десетилетия преди да почине през 2016 г.
По време на посещението двете страни подписаха сделка на стойност 27,1 млрд. долара, съобщава узбекското министерство на икономиката.
„Узбекистан е наш лоялен и стратегически партньор. Ще направим всичко възможно, за да заздравим нашите взаимоотношения“, заяви Владимир Путин в Ташкент.
Ядрената електроцентрала, която трябва да бъде готова до 2028 г., е част от стратегията на Москва да възстанови позициите си в този регион на фона на сериозната конкуренция от страна на Китай.
Планираното производство на електроенергия от въпросната централа ще съставлява около 20% от националната енергийна продукция на Узбекистан.
Путин сподели, че проектът, който е първи по рода си в следсъветска Централна Азия, би помогнал да се доставя електроенергия и до съседни страни.
Чернобилската авария и тестовете на атомни и водородни бомби в степите на Казахстан, са изградили едно крайно скептично мнение на страните от региона спрямо ядрената енергия, с което Русия ще трябва да се пребори през следващите години.
Директорът на руската държавна компания „Росатом“ Алексей Лихачов гарантира, че изграждането на централата ще се извърши в съответствие с международните стандарти при ядрените технологии.
„Основният критерий при строежа ще бъде сигурността“, заяви Лихачов.
Двустранната търговия между Русия и Узбекистан отчете ръст от над една трета до 3,7 млрд. долара през 2017 г., след като Ташкент успя да се отърси от три десетилетия на икономическа изолация под управлението на Каримов.
Сред другите икономически споразумения, подписани между Путин и Мирзийоев, беше и търговския меморандум за разбирателство между руската енергийна компания Lukoil и узбекската Uzbekneftgaz.