Саудитска Арабия призна, че журналистът Джамал Кашоги е починал в нейното консулство в Истанбул, след като се сбил с хора, които срещнал там, предаде Ройтерс, като се позовава на официалната Саудитска агенция по печата, която разпространи предварителните резултати от разследването на мистериозното изчезване на базирания в Съединените щати саудитски журналист дисидент.
Разследванията на случая продължават, като до момента са били задържани 18 саудитски граждани. Съветникът в кралския двор Сауд ал Кахтани и заместник-ръководителят на разузнаването Ахмед Асири са били уволнени.
Крал Салман е разпоредил преструктуриране на ръководството и преразглеждане на правомощията и методите на националното разузнаване под надзора на министерски комитет начело с престолонаследника принц Мохамед бин Салман. Комитетът ще трябва да докладва лично на монарха в срок от един месец, предава БТА.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган и саудитският крал Салман са се разбрали в телефонен разговор снощи двустранното сътрудничество при разследването на случая Кашоги да продължи, предаде по-рано AFP, като се позова на турското президентство.
Белият дом каза, че е натъжен от потвърждаването на смъртта на саудитския журналист дисидент.
„С прискърбие чуваме потвърждаването на смъртта на г-н Кашоги и поднасяме най-дълбоките си съболезнования на неговото семейство, годеница и приятели”, каза говорителката на американското президентство Сара Сандърс в изявление.
„Ще продължим да следим внимателно международните разследвания на този трагичен инцидент и да призоваваме за правосъдие, което да е навременно, прозрачно и в съответствие с всички надлежни процедури", обеща Сандърс. Тя отбеляза, че Саудитска Арабия „предприе действия срещу идентифицираните досега заподозрени".
Американски конгресмени обаче поставиха под съмнение саудитските обяснения, че Кашоги е починал при сбиване.
„Да кажа, че съм скептичен към новата саудитска версия, би било прекалено сдържано от моя страна", коментира в Twitter влиятелният републиканец Линдзи Греъм. Той допълни, че му е трудно да определи най-новото обяснение като правдоподобно.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също изказа „дълбоко безпокойство от потвърждаването на смъртта на Джамал Кашоги“, предаде AFP, като се позова на комюнике на световната организация.
Гутериш „подчертава необходимостта от бързо, задълбочено и прозрачно разследване на обстоятелствата около" гибелта на саудитския журналист дисидент, който изчезна на 2 октомври, след като отишъл в консулството на страната си в Истанбул. Той настоява "отговорните да понесат пълна отговорност" за своите действия.
Бързата реакция на Гутериш, след като Саудитска Арабия призна тази нощ, че Кашоги е починал в консулството, според нея, след спречкване, влиза в разрез с предпазливата позиция на ООН по случая досега. До днес генералният секретар на организацията се ограничаваше да призовава за установяване на истината, въпреки многобройните информации, сочещи, че кралството е отговорно за изчезването на журналиста, отбелязва агенцията.