България се справя по-добре от държавите със сходни доходи при инвестициите в човешки капитал, заяви във видеоконферентна връзка от Бали главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева.
В Индонезия за първи път банката представи индекс на човешкия капитал, който отчита пет отделни компонента и нарежда страната ни на 44-то място - предпоследно за страните от Европейския съюз. Лидер в класацията е Сингапур, а в дъното й са Чад и Южен Судан.
Най-богатите държави инвестират най-много в децата си, категорична е Кристалина Георгиева. Индексът на човешки капитал изчислява каква част от потенциала си те могат да реализират, основавайки се на фактори като образованието и здравеопазването във всяка държава. За България: "Дете, което е родено днес, постига 68 процента от потенциала си - малко повече, ако е момиче, малко по-малко е, ако е момче".
В Бали са обсъдени най-сериозните рискове пред световната икономика, като на първо място отново е изведена търговската война между Съединените щати и Китай. Следващият голям риск е голямата задлъжнялост на държавите, увеличаването на лихвите и на цената на американския долар:
"Ако си представим една комбинация на забавяне на икономическия растеж с по-голямо временно обслужване на дълга, това със сигурност означава, че следващата година ситуацията в световната икономика няма как да бъде по-добра, отколкото тя е сега", обясни главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева.
/БНР/