Едни от най-богатите семейства в света планират да пренасочат повече средства към частния капитал, след като през 2017 г. този клас активи е спомогнал за средното увеличение с 15,5% на техните инвестиции.
Това става ясно от проучване на швейцарската банка UBS и компанията Campden Wealth, в което са участвали 311 организации, управляващи богатството на едно или повече богати семейства.
Силните резултати за миналата година идват, след като година по-рано възвръщаемостта бе в размер на 7%. Те се дължат най-вече на ценните книжа, листнати на развити и развиващи се пазари, които са отбелязали възвръщаемост от съответно 23% и 38%. В същото време частният капитал е довел до възвръщаемост от 18%, става ясно от данните, цитирани от Ройтерс.
През 2018 г. очакванията най-добре представящи се да бъдат директните инвестиции в рисков и частен капитал със съответно възвръщаемост от 13% и 11%, както и тези в недвижима собственост (8,4%).
Според Сара Ферари, директор на Global Family Office Group към UBS компаниите за управление на семеен капитал отчитат добра възвръщаемост от началото на проучването преди пет години, което според нея отразява бичия пазар, както и способността за възприемане на дългосрочен подход.
Инвестициите в частен капитал обикновено включват разпределението на пари за по-продължителен период от време, за разлика от фондовия пазар, където акциите могат да бъдат продадени по-бързо.
Средностатистическото портфолио е на стойност 808 млн. долара, като 28% от него е в листнати акции, включително 6% на развиващи се пазари. В същото време 16% са във фиксиран доход, а 46% са в т. нар. „алтернативи“, където влизат частния капитал и недвижимото имущество.
От проучването става ясно, че 3,3% от средствата са в суровини, а 7% - в кеш.
Разпределението на средства в хедж фондове обаче продължава да е относително свито и представлява само 5,6% от средностатистическото портфолио.