Венецуела днес, Зимбабве преди десетилетие, преди това Югославия, Унгария и Германия - все примери за хиперинфлация. Какви обаче са причините за този феномен, при който цените скачат, банкнотите получават повече нули, а бедността и гладът се ширят?
Как започва да расте инфлацията?
Като се ускорява темпът на машините за печатане на пари, каза Никола Верон, икономист от европейския изследователски институт Bruegel, за Франс Прес. Ако печатането на пари предизвиква хиперинфлация, проблемът е в дупката в държавните финанси. Когато едно правителство няма пари, много е трудно да се устои на изкушението да се завъртят пресите, казва Верон.
При екстремни ситуации като конфликти или смяна на режими изкушението е още по-голямо. Приема се, че има хиперинфлация, когато цените се повишат с над 50 процента за един месец. Във Венецуела инфлацията се очаква да достигне 1 000 000 процента до края на годината. В Зимбабве правителството бе принудено да въведе банкнота от 100 трилиона долара, макар че с нея едва можеше да се купи един хляб. Най-тежката хиперинфлация бе в Унгария през 1946 година, когато цените се удвоиха за 15 часа, посочва институтът "Като".
Какви са последиците?
Ако бързото печатане на пари е причината за хиперинфлацията, резултатът е срив на икономическата активност, недостиг на стоки и глад. Венецуела е типичен пример, посочва икономистът Филип Вехтер от компанията за управление на активи Ostrum. Властите напечатаха тонове пари и икономиката се сви с 40 процента между 2015 и 2017 година. Бързото понижаване на стойността на валутата означава, че хората не искат да я приемат.
Хиперинфлацията води бързо до изчезване на стоките от магазините, като правителствата въвеждат продоволствени ограничения. Шири се глад. Венецуелците са отслабнали средно с по 11 килограма през 2017 година спрямо 2016 година, отбелязва Вехтер. Много хора се опитват да напуснат страната.
Какви са решенията?
Освен спирането на пресите за пари властите трябва да си върнат доверието на обществеността, че няма повече безразсъдно да печатат пари и ще въведат ред във финансите си. Днес страните могат да се обърнат към Международния валутен фонд, който предоставя заеми, ако правителството се съгласи да следва икономически план, целящ оздравяването на държавните финанси и насърчаването на растежа. Заемите от МВФ могат да запушат дупки в бюджета, а поставените условия помагат да се възстанови доверието.
Освен това страните могат да се опитат да въведат нови валути, да ги обвържат с чужди валути или напълно да се откажат от тях. Венецуела въведе в понеделник нов боливар, като премахна пет нули от старата валута. Не е ясно обаче дали обвързването на валутата с доста оспорваната криптовалута на Венецуела - "петро", която пък е функция на цената на венецуелския петрол, ще възстанови доверието.
Премахването на нулите може да има психологически ефект, но не върши работа, ако не бъдат взети други мерки, казва Верон от "Брюгел". Югославия през 1994 година пусна нова валута - нов динар - и го обвърза с германската марка, за да върне доверието. Зимбабве изостави долара си през 2009 година, като разреши на хората да търгуват в чуждестранна валута. Такава замяна на валутите често също е наричана доларизация на икономиката.
Решаването на проблема с доверието не винаги е панацея. Зимбабве установи това, тъй като липсата на чуждестранни банкноти в страната спъна икономическата активност. В крайна сметка въведе паралелна валута през 2016 година, която оттогава поевтиня.
/БТА/