Още тази сряда, 1 август, човечеството ще е изчерпало всички ресурси, които природата може да възобнови за една година и ще живее "на кредит" в продължение на няколко месеца, сочи проучване на неправителствената организация Глоубъл футпринт нетуърк (Global Footprint Network), цитирано от Франс прес. Авторите изтъкват, че тази дата настъпва все по-рано.
"1 август ще бъде денят, когато ще сме изразходвали повече дървета, вода, плодородни земи и риба, отколкото Земята може да предостави за една година, за да се прехранваме, да имаме подслон и да се придвижваме, като въглеродните емисии ще са повече, отколкото могат да абсорбират океаните и горите", обясни Валери Грамон от Световния фонд за дива природа (WWF), който е партньор на Global Footprint Network.
"За да осигуряваме нуждите си днес, ни е необходим еквивалентът на 1,7 от Земята", посочва организацията в комюнике, цитирано от БТА.
В началото на 1970-те години този ден се падаше на 29 декември, а през 2017 г. настъпи на 3 август.
Изчерпването на ресурсите се е ускорило в резултат на свръхпотреблението и разхищенията, уточни Валери Грамон. Тя припомни, че около една трета от храните по света се изхвърлят.
Положението е много различно в отделните страни. Малки страни като Катар и Люксембург имат много голям екологичен отпечатък, подчерта Пиер Кане от WWF. По думите му, ако цял свят живееше като тях, денят на изчерпване на ресурсите щеше да настъпва още около 9-19 февруари. За разлика от тях тази дата във Виетнам е 21 декември.
На сайта overshootday.org/solutions са представени различни решения за преобръщане на тенденцията - преразглеждане на концепцията за градовете, борба с разхищението на храни и свръхпотребление на месо, както и ограничаване на демографското разрастване. А на сайта footprintcalculator.org всеки може да изчисли екологичния си отпечатък.