Общият обем на сключени сделки от началото на 2018 г. досега е достигнал 2,5 трлн. долара – най-голямата регистрирана сума за този период. Това показват данни на Thomson Reuters, които хвърлят светлина върху интензивността на сливанията и придобиванията (M&A) в световен мащаб въпреки напрегнатата геополитическа обстановка.
Вълна от мегасделки, най-вече в американския медиен и телекомуникационен сектор, доведоха до увеличение от 65% на обема на договорените суми на годишна база. Това представлява и най-голямата стойност на номинална база, откакто Thomson Reuters започва статистиката си за сливания и придобивания през 1980 г., съобщава Financial Times.
Рекордните средства идват на фона на надвисналия търговски конфликт между САЩ и Китай, както и подновените опасения за нестабилност в еврозоната, най-вече в Италия и Испания.
Но благодарение най-вече на корпоративните данъчни облекчения на администрацията на президента Доналд Тръмп и по-силния икономически растеж американските компании предприеха редица сделки, които или консолидират индустриите им, или им позволяват да подобрят конкурентоспособността си.
„Технологичните пробиви продължават да са голям двигател на мащабните сливания и придобивания“, посочва Блеър Ефрон, съосновател на консултантската фирма Centerview Partners. „Големите технологични промени принуждават компаниите в редица индустрии да бъдат по-креативни и да осъществяват по-стратегически комбинации“, допълва още той.
В световен мащаб от началото на годината досега компаниите са сключили общо 79 сделки на цена над 5 млрд. долара, подобрявайки предишния рекорд от 2007 г. Също така за същия период са договорени и рекордните 35 сделки за над 10 млрд. долара.
„Увеличаването на лихвените проценти не представлява голямо притеснение за корпорациите“, посочва Стивън Аркано от адвокатската кантора Skadden. По думите му повечето от тях са фокусирани върху увеличаване на печалбата в една икономическа обстановка, в която органичният растеж може и да се ускорява, но не достатъчно бързо. „Сделките все още често са най-доброто решение на този проблем“, допълва той.
В същото време става ясно, че повишаването на активността при сключването на сделки се простира в различни региони – в САЩ тя отново се връща на нивата си отпреди кризата през 2008 г., в Европа нараства почти двойно, а в Азия се отбелязва ръст от 22% в сравнение с година по-рано.
Примери за подобна активност са американската кабелна компания Comcast и Disney, които са в надпревара за покупката на основна част от 21st Century Fox на Рупърт Мърдок за 70 млрд. долара, както и придобиването на европейската медия Sky за 22 млрд. паунда.