Биткойнът е социално движение, чиято популярност се разпростира отвъд геополитическите рамки в САЩ. Това заяви икономистът и носител на Нобелова награда Робърт Шилер.
„Източното крайбрежие има по-малък интерес от Западното“, заяви експертът в интервю за Bloomberg. „Силициевата долина има наистина голям интерес. За мен това показва, че това не е рационален отговор на нова информация“, допълва още Шилер.
Във вторник цената на биткойна успя да се задържи над 6 000 долара, след като в края на миналата седмица криптовалутата падна под този праг за първи път от февруари насам.
Пазарната капитализация на дигиталната валута намаля с близо 50% от януари насам, по данни на CoinMarketCap. В същото време биткойнът загуби над половината от стойността си тази година, след като цената достигна близо 20 хил. долара в края на 2017 г.
„Това е социално движение. Това е епидемия от ентусиазъм“, определи криптовалутата професорът по икономика от Йейлския университет.
Въпреки това според него този вид валута представлява балон, което обаче не означава, че ще загуби от стойността си. „Това е спекулативен балон. Но това не означава, че (цената му – бел. ред.) ще стигне нулата“, коментира нобеловият лауреат.
На въпрос за сравнение между манията по биткойна и лалетата през 17 в. в Холандия Шилер заяви, че „лалетата все още са ценни“.