Увеличаващото се търговско напрежение представлява все по-голяма заплаха за световната икономика. Това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард по време на конференция в Берлин.
„Облаците на хоризонта... стават все по-тъмни с всеки изминал ден“, посочи тя, цитирана от CNN Money.
По думите ѝ „най-големият и най-мрачен облак, който виждаме, е влошаването на доверието, което е предизвикано от опита за предизвикване на начина, по който се извършва търговията, по който се водят отношенията и по който многонационалните организации оперират“.
Коментарът ѝ идва след бурния край на срещата на Г-7 в Канада миналата седмица, на която американският президент Доналд Тръмп отправи остри критики към съюзниците на САЩ и най-вече към канадския премиер Джъстин Трюдо във връзка с търговията.
Напрежението беше високо още преди срещата, след като САЩ въведоха мита върху вноса на стомана и алуминий от ключови свои партньори като Европейския съюз, Канада и Мексико, които отговориха с контрамерки.
Вашингтон е в обтегнати отношения и с Пекин. До края на тази седмица се очаква администрацията на Тръмп да обяви списък с китайски стоки на стойност 50 млрд. долара, на които ще бъдат наложени мита.
Решението на Вашингтон роди съмнения за резултата от търговските преговори с Китай, който преди това заплаши да отговори със санкции срещу сходен обем стоки, включително автомобили, самолети и соя.
В изказване заедно с Лагард генералният директор на Световната търговска организация Роберто Азеведо заяви, че увеличаващото се напрежение в световната търговия „рискува голям икономически удар, подкопавайки силния, устойчив период на търговски растеж от финансовата криза“.