Върховният лидер на Иран аятолах Хаменей предупреди днес, че страната ще "отговори твърдо" на всяко нападение от враговете си, предаде Ройтерс. Според него балистичната ракетна програма на Иран е от ключово значение за отбраната на страната въпреки западните искания тя да бъде спряна.
"Техеран ще отговори с 10 пъти по-голяма мощ, ако бъде нападнат от враговете си, които не искат да има независим Иран в региона. Нашите врагове водят икономическа и психологическа война срещу нас и новите американски санкции са част от нея", каза Хаменей в реч, предавана на живо по държавната телевизия.
Той посочи, че Иран няма намерение да ограничава влиянието си в Близкия изток и призова арабската младеж да се противопостави на американския натиск.
"Млади араби, вие трябва да предприемете действия и инициативи, за да поемете своето бъдеще в ръцете си. Някои (правителства) в региона действат като врагове на собствените си народи. Ние ще продължим да подкрепяме потиснатите страни и съпротивителни движения в региона", подчерта иранският лидер.
Действията на Иран в целия Близък изток могат да предизвикат нова бежанска вълна към Европа, каза в Берлин днес израелският премиер Бенямин Нетаняху от своя страна след разговорите си с германския канцлер Ангела Меркел, предаде Ройтерс.
Той е на обиколка из няколко европейски страни, опитвайки се да ги убеди да последват примера на администрацията на Доналд Тръмп в САЩ и да анулират ядреното споразумение с Иран.
Според Нетаняху Техеран се възползва от облекчаването на санкциите, за да финансира конфликти (в региона), и иска да засили и да разположи шиитски милиции, които контролира, за да обърне вярата на мюсюлманите от сунитския клон на исляма.
"Това ще разпали религиозна война и последица от нея ще бъдат нови бежанци. А вие добре знаете накъде ще се устремят те", каза израелският премиер на съвместна пресконференция с Меркел.
Канцлерът се съгласи, че действията на Иран в Близкия изток са основание за безпокойство, особено за сигурността на Израел. Но според нея диалогът и ядреното споразумение, от което САЩ се оттеглиха, откриват възможности да бъдат обуздани ядрените и регионалните амбиции на Иран.
"Ние подкрепяме правото на Израел на сигурност и сме заявявали това на Иран много пъти. Ние споделяме целта, че Техеран не трябва никога да се сдобива с ядрено оръжие. Разликата между нас е как да постигнем това", подчерта Меркел.
/БТА/