София е на шесто място сред големите градове от Източна Европа по покупателна сила, сочи ново проучване за 2018 г. на швейцарската банка UBS, провеждано на всеки три години.
Преди нас са още Варшава, Вилнюс и Прага, а веднага след София – Братислава. На последно място след разглежданите 14 източноевропейски града е Киев с едва 20,2 пункта.
И ако сред страните от Източна Европа столицата ни е сравнително напред в класацията, то на глобално ниво позицията ѝ е доста по-надолу – едва 56-о място от общо 77 града. Така София се нарежда едно място след столицата на Перу Лима и едно преди тази на Колумбия Богота. Самият Ню Йорк е на 10-о място в класацията.
Първото място в ранглистата по покупателна сила заема друг американски град – Лос Анджелис. Веднага след него се нарежда швейцарският финансов център Цюрих, който според данните на UBS е и най-скъпият голям град в света. На трето място по покупателна сила отново е щатски град – Маями, а на последно – Лагос.
Ако наистина разглеждаме само ценовите нива обаче, в топ три на най-големите градове в света американски липсват. На второ място след Цюрих е друг швейцарски град – столицата Женева, а на трето – Осло. Лос Анджелис е едва на 20-та позиция.
По този показател София е на едно от последните места – едва 70-о, като от Източна Европа сме на предпоследно място след Киев. След нас са още Ханой, Мумбай, Манила и Кайро.
По нива на заплащане столицата ни се изкачва малко в класацията – до 64-а позиция, излизайки дори пред градове като Санкт Петербург и Истанбул. Челната тройка отново е заделена за Женева и Цюрих (съответно на 1-о и 2-о място) и Люксембург.
Интересното е, че UBS предлага и данни за това колко точно време трябва гражданите на даден град, за да си купят Биг Мак от McDonald’s например или iPhone. За смартфона, дело на Apple, в София човек трябва да работи почти 274 часа, или повече от месец и половина, а за да хапне в McDonald’s – близо 50 минути.
Логично, най-бързо печелят средствата за закупуване на iPhone работещите в страните с най-високи ценови нива – Цюрих и Женева, а в Кайро на човек му трябват 1066 работни часа, за да успее да си купи смартфона.