Властите в САЩ предприеха стъпка към изолирането на Техеран от световната икономика, налагайки санкции срещу сочена за незаконна иранска финансова мрежа за обмяна на валута. Вашингтон също така обвини централната банка в страната, че подпомага насочването на американски долари към елитната иранска военна част „Кудс“ (подразделение на Революционната гвардия – бел. ред.).
В съвместна операция с властите в Обединените арабски емирства (ОАЕ) американското министерство на финансите обяви, че санкциите влизат в сила за редица ирански компании, физически лица и държавни представители заради участието им в незаконната мрежа, работеща на територията на ОАЕ, съобщава в. Wall Street Journal.
Санкциите са първите, след като президентът Доналд Тръмп по-рано тази седмица извади САЩ от иранското ядрено споразумение и обяви повторното въвеждане на икономическите ограничения срещу Техеран, които бяха отменени след сключването на договора от предишната американска администрация през 2015 г.
Въпреки обвиненията Иранската централна банка не беше сред санкционираните в четвъртък.
Администрацията на Доналд Тръмп използва американската икономическа мощ и влиянието на долара, за да окаже натиск върху Иран, европейските страни и други държави за сключването на ново ядрено споразумение. Вашингтон иска сделка, която не само да ограничи временно иранската ядрена програма, но също така да възпре и балистичната дейност на страната, както и намесата на Техеран в регионалните конфликти.
В тази връзка американските власти планират да изпратят свои екипи в Азия, Европа и Близкия изток, който да убедят страните да въведат санкции срещу Иран, засилвайки натиска върху страната.
Според американски държавни представители целта на САЩ не е да се доведе до срив иранската икономика, а по-скоро Техеран да бъде принуден да се върне на масата за преговори.
В рамките на наложените в четвъртък санкции, влиза и иранската компания Jahan Aras Kish, за която се смята, че е параван на елитната военна част „Кудс“ към Революционната гвардия.
Израелското правителство обвинява „Кудс“ за ракетните атаки от териториите на Сирия в сряда вечерта – действия, които предизвикаха израелски военни удари срещу ирански цели в Сирия.
Според американските власти компанията получава приходи от петрол от сметки на Иранската централна банка и предава тези средства на куриери, които от своя страна ги обменят за американски долари в ОАЕ посредством две ирански фирми - Khedmati & Co. и Rashed Exchange. След това получената валута се предава на „Кудс“ откъдето се разпределя към регионалните съюзници на Техеран, посочва още Wall Street Journal.