Страните от Субсахарска Африка са изложени на все по-голям риск от дългова криза заради ускорено заемане на средства и големи дефицити въпреки общото ускоряване на икономическия растеж като цяло, предупреди Международният валутен фонд (МВФ).
Трезвата оценка идва, докато африканските държави продължават да използват международните дългови пазари и да издават рекордни нива на дълг в чуждестранна валута, стимулирани от ненаситното търсене на доход от инвеститорите.
В икономическата си перспектива за района Фондът прогнозира, че темпът на икономическа експанзия ще нарасне до 3,4% през тази година от 2,8% през 2017 г., подсилен от глобалния растеж и по-високите цени на суровините.
По-бавният растеж в Южна Африка и Нигерия - двете най-големи икономики на континента - оказва натиск върху целия регион, но МВФ очаква растежът да нарасне при около две трети от африканските страни. При сегашните политики обаче този процент се очаква да достигне до 4% в средносрочен план.
Междувременно около 40% от страните с ниски доходи в региона изпитват затруднения с дълга или са във висок риск от това, посочи МВФ. И рефинансирането на този дълг скоро ще стане по-скъпо.
Африканските правителства издадоха рекордните 7,5 млрд. долара държавни облигации миналата година, 10 пъти повече, отколкото през 2016 г. И през първата половина на 2018 г. планират да издадат допълнително над 11 млрд. долара дълг, се посочва в доклада на МВФ.
Дългът в чуждестранна валута се е увеличил с 40% в периода 2010-2013 г. до 2017 г. и в момента представлява около 60% от общия държавен дълг на региона, показват данните на Фонда.
Шест държави - Чад, Еритрея, Мозамбик, Република Конго, Южен Судан и Зимбабве – бяха в дългова криза в края на миналата година. А рейтингите на МВФ за Замбия и Етиопия бяха променени от умерен до "висок риск от задлъжнялост".
МВФ призна, че огромните нужди на Африка ще продължат да изискват големи инвестиции за изграждане на инфраструктура и социално развитие. Но за да се постигне това, континентът, който в момента има най-ниското съотношение на приходите към БВП в света, ще трябва да стане по-зависим от себе си.