Световният туризъм вероятно леко ще забави темпа си на растеж през 2018 година в резултат на по-високите цени на петрола и самолетните билети след рекордната 2017 година, през която секторът е създал 7 милиона нови работни места, информира Асошиейтед прес.
Всяко пето ново работно място в света миналата година е открито в туризма.
Създаването на рекордния брой работни места миналата година до голяма степен се дължи на факта, че секторът изпреварва по темп на растеж световната икономика за седма година, нараствайки с 4,6 на сто спрямо световния икономически растеж от 3 на сто, сочи годишен доклад на Световния съвет за пътувания и туризъм (WTTC), цитиран от БТА. Туризмът е отчел по-добри резултати от всички други сектори, отбелязва организацията.
За 2018 г. прогнозите сочат леко забавяне на растежа до 4 на сто заради по-високите цени на петрола и самолетните билети, както и заради очакванията за повишаване на водещите лихви в страни като САЩ и Великобритания.
Дългосрочните прогнози обаче остават без промяна със среден годишен растеж от 3,8 на сто за идното десетилетие. Очаква се към този момент секторът да осигурява над 400 милиона работни места в света или едно от всеки девет работни места.
Докато секторът ни продължава да става все по-важен генератор на брутен вътрешен продукт и работни места, ключовото предизвикателство пред нас ще бъде да гарантираме, че този растеж е устойчив и всеобхватен, посочи ръководителят на организацията Глория Гевара.
Още през 2017 г. започнахме да наблюдаваме негативни реакции срещу туризма в някои ключови дестинации, отбеляза тя. Така нареченият свръхтуризъм застрашава ценни сгради, натоварва инфраструктурата и влошава преживяванията както на туристите, така и на местните жители.
Все повече се засилват негативните настроения към туризма, особено в европейски дестинации като Барселона и Венеция, където тълпите се струпват по едно и също време на едни и същи места. Световният съвет за пътувания и туризъм участва в инициативи за по-широко разпределение на туристите в дестинациите и по-равномерно разпределение на търсенето във времето.