Само три от европейските държави, членуващи в НАТО, спазват финансовите правила на Алианса, показва последният годишен доклад на институцията. Това са Гърция, Естония и Великобритания.
Според правилата членовете на НАТО трябва да харчат поне 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана. През миналата година Гърция е похарчила 2,3% от БВП, Великобритания - 2,12%, а Естония - 2,08%. За сравнение, например САЩ харчат 3,35% от своя БВП за отбрана.
От данните, публикувани на сайта на Алианса, е видно, че през 2017 година разходите за отбрана на България са в размер на 1,5 млрд. лева, което е 1,53% от БВП на страната. Най-малко средства за отбрана като дял от БВП отделя Люксембург - едва 0,46%.
При представянето на доклада генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че като цяло парите за отбрана, които дават европейските страни и Канада, са се увеличили с 5%. Това означава, че за трета поредна година има повишение на разходите.
Столтенберг посочи още, че се надява държавите в Алианса да изпълнят изискването за 2% от БВП разходи за отбрана до 2024 година.
Общо страните от Европа плащат 1,46% от БВП за отбрана и това стана причина за големи критики от президента на САЩ Доналд Тръмп и дори предизвика коментари за разединение на НАТО. Малко след това той все пак потвърди ангажиментите на САЩ към организацията.
От доклада за дейността на Алианса е видно още, че през 2017 година се увеличават броя на мисиите и военните, участващи в тях - 23 хил., спрямо 18 хил. през 2014 година, тоест преди анексирането на Крим и инвазията на "Ислямска държава".
Йенс Столтенберг коментира и казуса с бившия шпионин Сергей Скрипал. Той посочи, че това е първият случай на употреба на нервнопаралитично вещество в рамките на НАТО от основаването на организацията. "Всички съюзници са съгласни, че това е ясно нарушение на международните норми и споразумения", допълни той, цитиран от пресцентъра на Алианса.
Столтенберг призова Русия да отговори на въпросите, които повдига Великобритания по този казус.