fallback

Политическа несигурност стопира пазара на зелени облигации в Австралия

Глобалният интерес към зелените пазари се засилва все повече

11:31 | 05.02.18 г.
Автор - снимка
Редактор

Когато Централната банка на Австралия емитира през миналата седмица първата „зелена“ ипотечна облигация в страната, тя се въздържа от прекомерни очаквания.

Глобалният интерес към така наречените "зелени" облигации се увеличи, тъй като банките и компаниите искат да се възползват от апетита за инвестиции за опазване на климата. “Зелените” облигации са един от източниците на финансиране за проекти за опазване на околната среда, коментира Ройтерс. 

Но австралийският пазар е по-плах. Макар да расте бързо, банкерите казват, че емитентите и инвеститорите са склонни да договарят сделки с повишено внимание, а не с оптимизъм.

За страна с четвъртия по големина пенсионен фонд в света и висока степен на осведоменост за екологичните проблеми, пазарът не успява да реализира потенциала си.

Само 3 млрд. долара зелени ценни книжа бяха продадени в Австралия миналата година в сравнение с над 40 млрд. долара във Франция и Германия от правителствата и частните компании. В световен мащаб миналата година бяха продадени 155,5 млрд. долара зелени облигации.

Австралийското правителство никога не е продавало зелена облигация и в момента няма намерение да го прави.

Ройтерс припомня, че Австралия въведе схема за ценообразуване на въглерода през 2012 г., за да я отмени само две години по-късно, а след това през 2015 г. намали своята цел за възобновяема енергия за 2020 г. Политиката след 2020 г. е неясна.

Другите правителства са по-активни. Полша и Франция продадоха зелени облигации, за да подпомогнат финансирането на проекти за възобновяема енергия, подкрепяни от държавата, и да субсидират енергийно ефективни сгради, засаждане на дървета и други проекти. Други държави предлагат данъчни облекчения на притежателите на  такива облигации, като например в Бразилия, където доходите от зелени облигации, финансиращи проекти за вятърна енергия, не се облагат с данък.

Зелените емитенти на облигации в Европа и САЩ все повече се възползват от зелените пазари, тъй като търсенето на инвеститори се повишава, сочи проучване на базираната в Лондон Climate Bonds Initiative (CBI), международна организация, която насърчава инвестициите в зелени ценни книжа.

CBI очаква австралийският пазар да се удвои или дори да се утрои по размер тази година с помощта на държавни сделки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:00 | 07.09.22 г.
fallback