Фалитите на тежко задлъжнелите компании може да нараснат значително на фона на затягащите се кредитни условия, предупреди S&P Global Ratings, цитирана от Bloomberg.
Лесната ликвидност и отписванията в комбинация с ниските лихвени проценти са допринесли за увеличаване на броя на силно задлъжнелите компании, което създава риск, прикрит от сравнително ниските нива на изпадане в несъстоятелност.
Премахването на лесните пари може да задейства следващ цикъл от дефолти, тъй като високите нива на корпоративна задлъжнялост са увеличили чувствителността на кредитополучателите към по-високи разходи за финансиране, заяви рейтинговата агенция.
Базирайки се на глобално проучване сред 13 хил. юридически лица, агенцията изчислява, че делът на силно задлъжнелите корпорации – тези, чието съотношение дълг към печалба е над пет пъти – е 37% през 2017 г. спрямо 32% през 2007 г. преди глобалната финансова криза. През периода 2011-2017 г. глобалният нефинансов корпоративен дълг се е увеличил с 15 пр.п. до 96% от БВП.
Прикритото несъответствие между задлъжнялостта и несъстоятелността е толкова широко, че неотдавнашното увеличение на корпоративните печалби и финансовите метрики – особено благодарение на данъчните реформи в САЩ - „няма да бъдат достатъчни, за да компенсират“ значителните кредитни рискове, казва S&P.
“Когато дългът е толкова стръмен, а нивата на несъстоятелност са ниски, нещо в крайна сметка ще се счупи“, пише Тери Чан от S&P Global Ratings. “Значителна преоценка на пазарите на облигации или по-бързо от очакваното нормализиране на лихвените проценти на паричните пазари може да повлияе на кредитните профили.
Според Чан се наблюдава и ребалансиране на кредитните нива по сектори. Компаниите в силно задлъжнели индустрии, например инфраструктурата, капиталовите стоки и строителните материали, или поддържат, или намаляват нивата си на задлъжнялост, докато тези в петролната и газова промишленост, метали, миннодобива и телекомуникациите са натрупали повече дългове.