Икономистите и централните банкери разчитат твърде много на брутния вътрешен продукт (БВП) като показател за националното представяне по начин, който вреди на жизнените стандарти на хората, посочва в свой доклад Световният икономически форум (WEF).
Начело на списъка са основно европейски страни, като Норвегия е най-развитата приобщаваща икономика в света, следвана от Исландия и Люксембург. Австралия е единствената неевропейска страна в топ 10, заемайки 9-то място, а сред развиващите се икономики лидер е Литва, следвана от Унгария и Азербайджан. България е на 11-то място сред развиващите се икономики.
„Десетилетия на приоритизиране на икономическия растеж над социалното равенство доведе до исторически високи нива и неравенство в доходите“, казва WEF в доклада си. Поради това „правителствата пропускат положителния цикъл, в който растежът се засилва, когато се споделя по-широко, и се генерира, без да се натоварва прекомерно околната среда или бъдещите поколения“.
Откритията до голяма степен подкрепят мрачните твърдения в последно време. През последните пет години въпреки разрастващата се световна икономика социалното приобщаване е намаляло или е останало без промяна