fallback

Манията по растежа засилва социалното неравенство по света

Световният икономически форум представи годишния си индекс, който оценява 103 страни според растежа, равнопоставеността и устойчивостта

16:05 | 22.01.18 г. 10

Икономистите и централните банкери разчитат твърде много на брутния вътрешен продукт (БВП) като показател за националното представяне по начин, който вреди на жизнените стандарти на хората, посочва в свой доклад Световният икономически форум (WEF).

Малко преди годишната среща на световните лидери в Давос швейцарската фондация се опитва да се противопостави на фокусирането върху краткосрочния растеж, създавайки алтернативна метрика, наречена Индекс на приобщаващото развитие (Inclusive Development Index), припомня Bloomberg. Индексът оценява 103 страни според растежа, равнопоставеността и устойчивостта.

Начело на списъка са основно европейски страни, като Норвегия е най-развитата приобщаваща икономика в света, следвана от Исландия и Люксембург. Австралия е единствената неевропейска страна в топ 10, заемайки 9-то място, а сред развиващите се икономики лидер е Литва, следвана от Унгария и Азербайджан. България е на 11-то място сред развиващите се икономики.

Десетилетия на приоритизиране на икономическия растеж над социалното равенство доведе до исторически високи нива и неравенство в доходите“, казва WEF в доклада си. Поради това „правителствата пропускат положителния цикъл, в който растежът се засилва, когато се споделя по-широко, и се генерира, без да се натоварва прекомерно околната среда или бъдещите поколения“.

Откритията до голяма степен подкрепят мрачните твърдения в последно време. През последните пет години въпреки разрастващата се световна икономика социалното приобщаване е намаляло или е останало без промяна

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:23 | 13.09.22 г.
fallback