Рискът от политическа или икономическа конфронтация между световните сили, включително и под формата на военен конфликт, е нараснал драстично. Това става ясно от проучване на Световния икономически форум (СИФ) преди годишната среща в швейцарския курорт Давос, съобщава Ройтерс.
Според доклада основните рискове за 2018 г. включват и климатични заплахи като екстремни температури и лошо време, икономическо неравенство и кибератаки.
Най-значително обаче е увеличаването на геополитическия риск на фона на изострянето в реториката между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лиде Ким Чен Ун, повод за което стана ядрената и ракетна програма на Пхенян, допълва агенцията.
Изследването е проведено сред близо 1000 експерти от държавния, бизнес и неправителствен сектор и е показало, че 93% от тях очакват влошаване на политическата или икономическа конфронтация между световните сили през тази година. Според 40% този риск ще нарасне драстично.
Според голяма част от експертите (79%) нараства и опасността от междудържавен военен конфликт, като заплаха представлява както Корейският полуостров, така и Близкият изток.
Но въпреки драстичния ръст на притесненията от геополитическо естество, околната среда е на първо място сред тревогите на експертите на фона на екстремните метеорологични явления през последните години.
В същото време заради глобалния растеж притесненията за икономиката са намалели значително. Но въпреки това докладът описва неравенството в доходите като „разяждащ проблем“ в много държави, предупреждавайки за възможно усложнение заради нарастването на дълговете, малките спестявания и незадоволителното пенсионно законодателство.
„Разширяващото се икономическо възстановяване ни дава възможност, която не можем да си позволим да пропилеем“, заяви основателят на СИФ Клаус Шваб.