Европейската комисия (ЕК) няма да постави големите данъчни убежища в черния списък, който подготвя, коментира ръководителят на базираната в Лондон мрежа “Данъчна справедливост” Алекс Кобхам, пише БНР.
По думите му по времето, когато мрежата “Данъчна справедливост” е основана (в началото на века), единствените списъци с данъчни убежища са изготвяни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и от Международния валутен фонд.
“Те обаче не бяха изготвени на базата на прозрачни критерии. И сега критериите не са перфектни. Ето защо си мисля, че ние отново ще видим черен списък с малки юрисдикции, а големите центрове няма да бъдат засегнати”, коментира Кобхам.
Той твърди, че едни от най-добрите данъчни убежища са в САЩ, но те със сигурност няма да попаднат в списъка.
Кобхам е категоричен, че решението на проблема се крие в изготвянето на ясни и прозрачни критерии на глобално ниво. Той твърди, че условията за избягване или укриване на данъци, които се предоставят от някои държави, могат да се използват за политически натиск върху тях.
“Ясно е, че Турция, както и някои европейски държави, предлага сериозна защита на финансовата тайна и има система, която може да бъде разчетена като данъчно убежище”, коментира Кобхам.
Според него Турция има какво повече да направи, за да не бъде данъчно убежище, но политическата ситуация е чувствителна. Именно това е инструмент, чрез който може да се оказва натиск върху Турция, макар че не е ясно кога може да бъде използван той.
“Подобен натиск може да бъде оказан и върху страни членки на Европейския съюз”, категоричен е Кобхам.