Само чрез легални схеми за укриване на данъци в държавната хазна в целия свят всяка година липсват 600 милиарда евро. Това заяви за БНР Бенедикт Щрунц, водещ разследването Paradise Papers за Германия, радиожурналист от обществената медия NDR в Хамбург, който е работил по всички пет публикувани до сега подобни мащабни разкрития.
Над 7 000 разследвания в повече от 70 държави по света предизвикаха Panama Papers, публикувани преди година и половина. Дори по-силен отзвук обаче предизвикаха нови досиета, този път наречени Paradise Papers, които видяха бял свят тази седмица.
От досиетата изкочиха имената на световни корпорации, бивши и действащи политици, звезди от спорта и шоубизнеса. Nike, Apple, Siemens, Bayer, британската кралица Елизабет Втора, американският министър на търговията Уилбърт Рос, Люиз Хамилтън, Мадона и Боно - това са част от уличените от разследващите журналисти.
Въпреки че средствата са укрити по легален начин, разследване е необходимо, категоричен е Щрунц, допълвайки, че това са спестени данъци основно от световните корпорации, от "големите играчи".
"Това са парите, които липсват например за ремонта на детската градина на дъщеря ми или на училището, в което работи моята приятелка в Хамбург. Това са парите, които липсват за увеличението на пенсиите на нашите родители", каза Шрунц. "Сигурен съм, че и хората в България усещат тези липси по джоба си. Сигурен съм, че тези пари липсват и в много други страни по света, при това много по-болезнено".
Журналистът припомня, че Paradise Papers е петото подобно разкритие, което се публикува и според него промяна има.
"Води се сериозен дебат за прането на пари, за укриването на данъци и за скриването на доходи извън Европа. Виждам, че има политическа воля за промяна и вече има съответните законови мерки", каза той. "Но въпреки това виждам, че все още има правителства - и тук не изключвам Германия, които не желаят да извървят пътя докрай".
Именно затова все още има има нужда от работата на журналистите и от силен обществен натиск.
"Разследвания, като Panama Papers и Paradise Papers имат обаче и още едно важно послание: oттук насетне всеки богаташ и всяка корпорация, която търси данъчен оазис, за да си спести плащането на данъци, рано или късно някой ден ще се появи на вестникарските страници или в радио- и телевизионните репортажи", заяви Шнурц. "Защото те загубиха най-важният си коз - анонимността, която им дават данъчните скривалища".
Според журналиста е важно "да не оставаме с публикуването на едно голямо разследване, каквото е Paradise Papers. Трябва да поддържаме огъня с непрекъснати публикации". Нужно е да се следи, какво се случва на политическо ниво в отделните страни и на ниво ЕС и дали отново ще има случаи на лобистко законодателство, или все пак ще се променят законите така, че укриването на данъци да стане невъзможно.
Журналистът изтъкна, че разкритията по предишното разследване - Panama Papers - вече са довели до осъдителни присъди.
„Panama Papers доведоха до няколко хиляди разследвания и до не малко присъди в цял свят. Наскоро научихме, че Федералната криминална служба е изкупила всички материали и започва разследване, например срещу Siemens - един особено скандален случай на корупция", поясни той.
"Освен това има не малко разследвания срещу банки, които също са участвали в схемите. Има и присъди за милиони евро. Така че според мен Panama Papers бяха нещо като червена лампичка за големите концерни, защото - поне в Германия - сянката върху имиджа на фирмите е огромна, а и присъдите са сурови", завърши Шнурц.