Емисиите парникови газове са с 30% над целите, заложени за 2030 г., пише ООН в свой анализ, цитиран от Ройтерс. Според организацията обаче има сигнали за избягване на изкопаемите горива, които "дори американският президент Доналд Тръмп не може да спре".
Ройтерс припомня, че Тръмп съобщи, че изтегля САЩ от Парижкото споразумение за климата, подписано вече от 195 държави. Всички те се споразумяха да се опитат да задържат глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните времена.
Проверката на ООН докъде стигна светът с изпълнението на тези цели обаче показва, че емисиите въглероден диоксид ще са между 53-55,5 млрд. тона годишно до 2030 г., а за изпълнението на задача е нужно те да са не повече от 42 млрд. тона.
Все пак светът се е измъкнал от застоя по отношение на намаляването на емисиите, в който беше изпаднал в последните години. Това се дължи основно на намаляването на използването на въглища от индустрията в Китай и САЩ, посочват от организацията.
"Светът е на кръстопът и може и да има добри новини", коментират още от ООН по време на представянето на доклада в Женева. Има данни, че ръстът на емисиите въглероден диоксид е спрян, макар и да трябва да се търсят начини те да бъдат намалени, обясняват от организацията.
Обнадеждаващото е, че частният сектор също полага усилия за ограничаване на климатичните промени. От ООН посочват в своя доклад, че посоката е правилна, но темпото трябва да се ускори. Прогнозите са, че през този век средната температура на Земята ще се увеличи с между 3 и 3,2 градуса по Целзий.
Министрите на страните, подписали споразумението, ще обсъдят проблемите и насоките по време на среща, която ще се проведе следващия месец в Бон.